Uwaga! Fałszerze podszywają się pod NBP. Nie daj się nabrać

i

Autor: Shutterstock Uwaga! Fałszerze podszywają się pod NBP. Nie daj się nabrać

Ujemne oprocentowanie lokat bankowych? Prezes NBP nie pozostawia złudzeń

2021-05-07 15:33

Niektóre banki przekonują, że ujemne oprocentowanie złagodziłoby dla nich skutki pandemii koronawirusa. To co dobre dla banków, nie byłoby komfortowe dla klientów. Przed takimi rozwiązaniami ostrzegał m.in. UOKiK. Co na to NBP?

Podczas konferencji prezesa NBP prof. Adama Glapińskiego padło pytanie o ujemne stopy Europejskiego Banku Centralnego. Argumentowano, że takie rozwiązanie skutkuje mniejszą dolegliwością dla banków. Czy NBP planuje wprowadzić takie zmiany?

- Obserwujemy rentowność banków. Ustawowo jesteśmy zobowiązani do dbałości o stabilność systemu bankowego. Rentowność banków to temat dla zarządów banków komercyjnych. To nie zadanie NBP. W szczególności zadaniem NBP, o czym niektórzy może zapominają, nie jest dotowanie sektora bankowego, kosztem gospodarki. W żadnym wypadku nie pójdziemy w tym kierunku, że polski podatnik ma ponosić wyższe ciężary, żeby poprawić sytuacje banków. Zarządy banków komercyjnych murza sobie z tym poradzić. To byłoby wbrew prawu, wbrew celom ustawowym i niezgodne z poczuciem przyzwoitości - odpowiedział Glapiński.

Ujemne oprocentowanie oznaczałoby, że konsument musiałby m.in płacić bankowi za swoje oszczędności. Podobne pomysły krytykował m.in. UOKiK, , który zwracał uwagę, że takie rozwiązanie depozytów uderzy w konsumentów, powodując jednocześnie szereg ryzyk o charakterze makroekonomicznym. - Nie można karać konsumentów za oszczędzanie. Tego typu zakusy ze strony niektórych banków i ich organizacji branżowej z pewnością podważą i tak już nadwyrężone zaufanie społeczeństwa do systemu bankowego. Oszczędności konsumentów narażone są na uszczuplenie siły nabywczej z powodu zerowego oprocentowania depozytów, rosnących opłat i prowizji bankowych czy wyższej niż w ostatnich latach inflacji - oceniał prezes UOKiK Tomasz Chróstny.

Premier ogłosił nową tarczę antykryzysową
Sonda
Czy banki powinny mieć możliwość wprowadzenia ujemnego oprocentowania kont i lokat?
Nasi Partnerzy polecają
Najnowsze