Wołodymyr Zełenski

i

Autor: President Of Ukraine flickr.com “Armia rosyjska nie byłaby sobą, gdyby nie zabijała”. Mocne przemówienie prezydenta Ukrainy Wołodymyra Zełenskiego

Ukraińcy pracownicy wyjadą z Polski? Nakaz powrotu do ojczyzny pod groźbą więzienia!

2022-04-14 19:26

Ukraiński parlament prowadzi obecnie prace nad zmianami w kodeksie karnym, które miałyby zmusić obywateli Ukrainy do powrotu z zagranicy. Gdy tylko przepisy wejdą w życie, Ukraińcy mieszkający m.in. w Polsce będą mieli maksymalnie 15 dni na powrót do kraju, inaczej będą musieli się liczyć z karą od 5 do 10 lat więzienia. Obowiązek będzie dotyczył osób kwalifikujących się do poboru wojskowego. Rykoszetem oberwać może nasz rynek pracy.

Ukraina zmusi obywateli do powrotu? Oberwie polski rynek pracy

Projekt "ścigania" swoich obywateli przebywających za granicą Ukrainy został zgłoszony przez różne ugrupowania polityczne, w tym partię rządzącą. Ustawa jest wyjątkowo szybko procedowana, do parlamentu trafiła 8 kwietnia, a dwa dni później odbyło się jej pierwsze czytanie. Wprowadzenie jej w życie jest zapewne kwestią czasu.

To oznacza, że Ukraińcy w wieku poborowym, także w Polsce będą musieli wrócić do kraju. przewidziano wyjątki, ale dotyczą tylko przypadków, gdy obywatel Ukrainy nie może opuścić dotychczasowego miejsca pobytu z powodu klęski żywiołowej, katastrofy, wypadku, czy też innych okoliczności, które uniemożliwiają im powrót do kraju. Jeśli przepisy wejdą w życie, Ukraińcy będą mieli 15 dni na powrót. Inaczej czeka ich kara od 10 do 15 lat więzienia.

Zobacz: PiS przywróci obowiązek służby wojskowej?! Kiedy to się stanie? Jest jeden warunek

Urząd pracy otworzył się na uchodźców z Ukrainy

Polski rynek pracy przed ogromnym wyzwaniem

Od lat lukę na polskim rynku pracy zapewniali Ukraińcy, którzy przyjeżdżali pracować w Polsce przez jakiś czas, lub osiedlali się na stałe. Według informacji Zakładu Ubezpieczeń Społecznych z 7 kwietnia, prawa do ubezpieczeń ma 666,7 tys. Ukraińców, wśród nich większość to mężczyźni, oraz 30,5 tys. studentów na uczelniach wyższych. Mimo wybuchu wojny i pogłosek o powszechnych powrotach do kraju, ZUS nie odnotował masowych wyrejestrowań.

Jeśli jednak przepisy o powrocie do kraju wejdą w życie na Ukrainie, kilkaset tysięcy pracowników może odpłynąć z polskiego rynku pracy. Od dłuższego czasu rynek pracy zmaga się z brakiem pracowników, co częściowo zapełniano dzięki pracownikom ze wschodu, szczególnie w branży budowlanej, związanej z usługami czy logistyce. Masowy odpływ pracowników prawdopodobnie pogłębi obecny kryzys.

Sonda
Czy każdy powinien przejść szkolenie wojskowe?
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE
Nasi Partnerzy polecają

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

Najnowsze

Materiał sponsorowany