PIT 2020 czyli rozliczenie podatkowe PIT za 2019 rok, które osoby fizyczne składać mogą do 30 kwietnia 2020 roku, to nie tylko podatki, ale też liczne ulgi. Rozliczając PIT-37 lub PIT-36 powinni o tym przede wszystkim pamiętać rodzice, zwłaszcza rodzin wielodzietnych, bowiem w Polsce funkcjonuje ulga prorodzinna nazywana potocznie ulgą na dziecko.
PRZECZYTAJ KONIECZNIE: PRZERAŻAJĄCE sceny w polskich SZPITALACH. Dramat położnych i pielęgniarek!
Jeżeli PIT składamy drogą elektroniczną poprzez system Twój e-PIT, musimy pamiętać by wprowadzić odpowiednią korektę w automatycznie wygenerowanym zeznaniu podatkowym, gdzie wybierzemy przysługującą nam ulgę na dziecko (ale także i inne ulgi, jak np. ulga za internet). Jeżeli w systemie nie dokonamy korekty, PIT zostanie rozliczony automatycznie i ulgi nie zostaną nam przyznane. By uzyskać ulgę na dziecko trzeba też w PIT-37 lub PIT-36 wskazać liczbę dzieci oraz ich numery PESEL lub, w przypadku ich braku, podaje się imiona, nazwiska oraz daty urodzin.
ZOBACZ TAKŻE: Szukasz pracy? Oto lista najbardziej poszukiwanych fachowców w Polsce
Ulga prorodzinna od podatku zależna jest od ilości dzieci. Ulga na dziecko wynosi po 1112 złotych dla pierwszego i drugiego dziecka, następnie 2000 złotych na trzecie dziecko i 2700 złotych na czwarte i kolejne dziecko. Kwota odliczana jest od podatku, jeżeli jednak przekracza zobowiązanie podatkowe to Urząd Skarbowy nadwyżkę wypłaci podatnikowi.
Zobacz: Warszawa z dziećmi: TOP 8 atrakcji dla dzieci w Warszawie
Warto pamiętać, że ulga na dziecko wyliczana za każdy miesiąc sprawowania władzy rodzicielskiej. Jest to 92,67 złotych miesięcznie na pierwsze i drugie dziecko, 166,67 złotych na trzecie oraz 225 złotych na czwarte i każde kolejne dziecko. Jeżeli nasza pociecha urodziła się już w trakcie roku podatkowego, czy też w trakcie trafiła pod naszą opiekę, to w rozliczeniu wskazuje się konkretną liczbę miesięcy, przez które wykonywało się faktyczną władzę rodzicielską. Trzeba dodać, że nawet 1 dzień sprawowania władzy rodzicielskiej w miesiącu liczony jest jako cały miesiąc.
Dodatkowo ulga prorodzinna ma też obostrzenia w postaci kryterium dochodowego przy jednym dziecku. Osoby rozliczające się indywidualnie nie mogą przekroczyć progu rocznego dochodu określonego na 56 tys. złotych, a przy wspólnej deklaracji PIT składanej przez małżonków próg wynosi 112 tys. złotych.
Ulga przysługuje na:
- każde dziecko, które nie ukończyło 18 lat
- każde niepełnosprawne dziecko, które otrzymuje zasiłek (dodatek) pielęgnacyjny lub rentę socjalną
- każde dziecko do 25. roku życia, które ciągle się uczy i jego dochód nie przekracza 3 089 złotych w całym roku podatkowym
Sprawdź też: TOP 25. Najlepsze atrakcje dla dzieci w Polsce