smog

i

Autor: pixabay.com

54 tysiące złotych do zgarnięcia! Ulga termomodernizacyjna w PIT-ach 2020. Zobacz, jak z niej skorzystać

2020-02-13 10:02

Już od 15 lutego Polacy będą mogli rozliczyć PIT-y poprzez rządową stronę internetową. Tak jak w ubiegłym roku dokument przygotuje za nas Urząd Skarbowy i wystarczy jego potwierdzenie. Pojawi się tam jednak nowa ulga jaką będzie można odliczyć od dochodu. Tak zwana ulga termomodernizacyjna przysługiwać ma wszystkim właścicielom domów jednorodzinnych, którzy wykażą swoje wydatki związane z walką ze smogiem.

Ulga termomodernizacyjna PIT 2020
W tegorocznym rozliczeniu PIT podatnicy będą mogli odliczyć swoje wydatki związane z walką ze smogiem. Co warte podkreślenia korzyści z nowej ulgi termomodernizacyjnej są spore. Limit wynosi bowiem aż 53 tys. złotych,  a z nowego rozwiązania skorzystają również przedsiębiorcy na liniowym PIT, którzy dotychczas wykluczeni byli z wielu podobnych ulg. Należy pamiętać, że ulgi termomodernizacyjnej nie znajdziemy w przygotowanym przez fiskus rozliczeniu, musimy ją wykazać samodzielnie. Jak mówi dla „Rzeczpospolitej” Wojciech Jasiński, konsultant podatkowy w ATA Finance, kwotę odliczenia wpisujemy w najnowszej wersji załącznika PIT/O składanego razem z zeznaniem rocznym. Mogą to zrobić wszyscy podatnicy, zarówno rozliczający się według skali, jak i ryczałtem.

Limit wynosi 53 tys. złotych, opłaca się jednak rozliczać ze współmałżonkiem. Wtedy odliczona od podatku kwota może opiewać nawet na 106 tys. złotych. Również jeżeli dana nieruchomość ma jeszcze innych właściciela suma ulgi będzie wzrastać.

Sprawdź także: Koronawirus nie odpuszcza. Ceny masek wzrosły 10 razy!

Wykaz ekologicznych inwestycji jakie możemy odliczyć od podatku znajdziemy w rozporządzeniu ministra inwestycji i rozwoju. Ulga należała się będzie między innymi za wymianę pieca czy montaż kolektorów solarnych. Trzeba jednak pamiętać, że istnieje również szereg warunków jakie trzeba spełnić. Przede wszystkim należy posiadać faktury na koszty własne każdego współwłaściciela nieruchomości. Nie odliczymy również wydatków jakie poniesiemy trakcie budowy domu, a nieruchomość musi być domem jednorodzinnym. Jeśli kwota przysługującej ulgi jest wyższa niż dochód z danego roku, można ją przenieść na następne lata i odliczać ją przez sześć lat.


 

Nasi Partnerzy polecają
Najnowsze