gaz

i

Autor: getty images

Kryzys gazowy w Europie

Unia przeciw limitom cen gazu. To zagraża bezpieczeństwu energetycznemu

2022-09-29 9:33

Zdaniem przedstawicieli Komisji Europejskiej wprowadzenie proponowanego przez 15 państw członkowskich limitu cen gazu może być trudne do realizacji i stanowić zagrożenie dla bezpieczeństwa energetycznego.

Limit cen gazu. Komisja Europejska jest przeciwna

"Ustalenie odpowiedniego pułapu byłoby trudnym zadaniem ze względu na dynamikę rynku wewnętrznego i globalnego oraz pociągałoby za sobą ryzyko z punktu widzenia bezpieczeństwa dostaw" – stwierdziła Komisja w dokumencie analizującym różne opcje, które UE mogłaby rozważyć w celu ograniczenia wzrostu cen energii. Fragmenty dokumentu cytuje agencja Reutera.

Państwa członkowskie z listem do KE

Grupa 15 krajów, w tym Francja, Włochy, Hiszpania i Polska, wezwała Komisję we wtorek do zaproponowania limitu cenowego dla wszystkich hurtowych transakcji gazowych, aby pomóc powstrzymać wzrost cen. Przeciwko temu rozwiązaniu występują jednak Niemcy, Holandia i Dania.

W liście ministrowie ds. energii 15 krajów UE podkreślają, że kryzys energetyczny, który rozpoczął się jesienią ubiegłego roku, pogłębił się i obecnie powoduje niemożliwą do utrzymania presję inflacyjną, która mocno uderza w gospodarstwa domowe i przedsiębiorstwa.

"Doceniamy wysiłki Komisji i środki, które zaproponowała, aby stawić czoło kryzysowi. Ale musimy jeszcze zająć się najpoważniejszym problemem ze wszystkich: hurtową ceną gazu ziemnego. Limit cenowy, którego domagała się od początku coraz większa liczba państw członkowskich, jest jedynym środkiem, który pomoże każdemu państwu członkowskiemu złagodzić presję inflacyjną, zarządzać oczekiwaniami i zapewnić ramy na wypadek potencjalnych zakłóceń podaży oraz ograniczyć dodatkowe zyski w sektorze" - wskazują.

Nadzwyczajna Rada ds. Energii 30 września 2022

Ich zdaniem limit powinien być stosowany wobec wszystkich transakcji hurtowych dotyczących gazu ziemnego, zamiast ograniczać się do importu.

"Można go zaprojektować w taki sposób, aby zapewnić bezpieczeństwo dostaw i swobodny przepływ gazu w Europie, jednocześnie realizując nasz wspólny cel, jakim jest zmniejszenie zapotrzebowania na gaz. Limit ten jest priorytetem i może być uzupełniony propozycjami wzmocnienia nadzoru finansowego nad rynkiem gazu i opracowania alternatywnych wskaźników cenowych dla cen gazu w Europie" - czytam w liście.

Ministrowie wezwali KE do przedstawienia propozycji i przedyskutowania jej na nadzwyczajnej Radzie ds. Energii 30 września, a następnie do jak najszybszego przedstawienia projektu legislacyjnego.

Pod listem, oprócz Polski, podpisały się: Belgia, Bułgaria, Chorwacja, Francja, Grecja, Włochy, Łotwa, Litwa, Malta, Portugalia, Rumunia, Słowacja, Słowenia i Hiszpania.

Sonda
Czy obawiasz się, że gaz będzie tylko dla bogaczy?
Pieniądze to nie wszystko - Piotr Maciążek
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE
Nasi Partnerzy polecają
Najnowsze