17 lutego media donosiły o negocjacjach prowadzonych między amerykańskim koncernem Kraft Heinz a holendersko-brytyjską spółką Unilever, która już po 55 godzinach od rozpoczęcia rozmów odrzuciła ofertę wartą 115 mld funtów (143 mld dolarów). Jeżeli doszłoby do przejęcia, byłaby to jedna z największych transakcji w korporacyjnej historii.
Zobacz także: Przez tę lalkę twój dom może być na podsłuchu
Kraft Heinz jest piątym co do wielkości na świecie oraz trzecim co wielości w Ameryce Północnej producentem żywności i napojów. Posiada w swoim portfolio takie marki, jak Kraft, Heinz, Philadelphia, Maxwell House czy Pudliszki. Koncern powstał w wyniku przejęcia Kraft Foods przez firmę inwestycyjną 3G Capital oraz H.J. Heinz Co – spółkę zależną od Berkshire Hathaway. Ta ostatnia należy do słynnego miliardera, Warrena Buffetta. Z kolei Unilever dostarcza na rynek takie produkty, jak lody Algida, mydło Dove, środki czystości Cif i Domestos, majonez Hellmann's, zupy Knorr czy herbaty Lipton.
Przeczytaj również: Będzie jeden paliwowy gigant? Możliwe połączenie Orlenu, Lotosu i PGNiG!
W 2010 r. doszło do kontrowersyjnego przejęcia przez spółkę Kraft Foods brytyjskiego producenta słodyczy, Cadbury. Sprzedaż Unilever byłaby wbrew polityce Theresy May. W czerwcu ur. brytyjska premier obiecała swoim rodakom „odpowiednią strategię przemysłową", która będzie mogła zapobiegać przejęciom i da „większą kontrolę nad własnym życiem". Unilever zatrudnia w Wielkiej Brytanii 7,5 tys. pracowników. Po przejęciu spółki ich miejsca pracy byłyby zagrożone.
Oprac. na podst. bbc.com, unilever.pl, kraftheinzcompany.com, ft.com, bloomberg.com