smog

i

Autor: materiały prasowe

UOKiK zbadał maski antysmogowe. Zakwestionował aż 50 procent modeli

2018-01-30 19:24

Inspekcja Handlowa na zlecenie Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów sprawdziła czy półmaski filtrujące rzeczywiście chronią nas przed toksycznymi substancjami. W rezultacie zakwestionowano 50 proc. przebadanych modeli, z tego 30 proc. za przepuszczanie szkodliwych pyłów.

IH wybrała 10 półmasek filtrujących do ochrony przed cząstkami, popularnie nazywanych maskami antysmogowymi. Kontrola odbyła się w III kwartale 2017 r. w dziewięciu województwach. Inspektorzy sprawdzili 12 losowo wybranych przedsiębiorców: głównie hurtownie i sklepy. Wszystkie półmaski zostały zbadane w laboratorium Centralnego Instytutu Ochrony Pracy – Państwowego Instytutu Badawczego w Łodzi. W efekcie kontroli IH zakwestionowała pięć modeli produktów.

Sprawdź także: SMOG w Polsce. Gdzie i za ile kupić maseczki ochronne

Dwa modele półmasek miały negatywne wyniki badań na całkowity przeciek wewnętrzny, a jeden z nich – także zły wynik badania penetracji mgłą oleju parafinowego. Oznacza to, że nie mają odpowiednich właściwości ochronnych i przepuszczają obecne w powietrzu szkodliwe pyły. Do tej pory prezes UOKiK wszczął jedno postępowanie administracyjne w sprawie półmaski niezgodnej z wymaganiami. W drugim przypadku przedsiębiorca odwołał się do UOKiK od decyzji IH zakazującej sprzedaży zakwestionowanego wyrobu. Sprawy są w toku, do czasu rozstrzygnięcia firmy nie mogą sprzedawać półmasek. Trzy inne półmaski inspektorzy zakwestionowali z powodu braków formalnych, np. w instrukcjach użytkowania.

Czytaj też: Skąd bierze się smog i dlaczego w Polsce jest go tak dużo

"Inspekcja Handlowa skierowała do przedsiębiorców pisma o możliwości podjęcia dobrowolnych działań naprawczych. Sprawy są w toku.
Ze względu na coraz większy problem ze smogiem UOKiK zamierza nadal monitorować rynek półmasek. Tym bardziej, że konsumenci nie są w stanie samodzielnie ocenić, czy maski antysmogowe spełniają wymagania określone w przepisach i dobrze ich chronią" - informuje UOKiK.

Zobacz również: Kto zarabia na smogu?

 

Źródło: UOKIK

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki

Najnowsze