Bankructwo

Upadek kultowej fabryki porcelany w Wałbrzychu. Jest zrzutka w internecie

2023-01-24 13:02

200-letniej fabryce porcelany "Krzysztof" z Wałbrzycha grozi upadłość ze względu na gigantyczne rachunki za gaz, które doprowadziły już do zwolnień grupowych. Następna w planach jest likwidacja zakładu. W internecie pojawiła się zbiórka, która ma pomóc przetrwać historycznej firmie.

Fabryce porcelany z ponad 200-letnią historią grozi likwidacja

Fabryce porcelany Krzysztof w Wałbrzychu grozi zamknięcie, co spowodowane jest ostatnią sytuacją ekonomiczną i wzrostem cen rachunków. Gdy pojawiła się wiadomość o potencjalnym upadku firmy, przed sklepem zaczęły ustawiać się kolejki, żeby wykupić ostatni asortyment. Fabryka porcelany ma już 200 lat i jak mówił jeden z mieszkańców miasta w Gazecie Wyborczej "u nich każdy ma tę porcelanę w domu", a przedsiębiorstwo jest jej dziedzictwem.

Fabryka istnieje od 1831 roku, więc przetrwała dwie wojny światowe, PRL, transformację ustrojową i liczne kryzysy gospodarcze. Jednak ceny gazu wzrosły aż o 900 procent, co biorąc pod uwagę pogorszenie się sytuacji finansowej fabryki w ostatnich dwóch latach, zdecydowano się na likwidację zakładu pracy. Jak wyglądała historyczna fabryka w Wałbrzychu dziesiątki, czy nawet setki lat temu? Możecie to sprawdzić w galerii.

Internauci założyli zbiórkę, żeby zapobiec liwkidacji fabryki

Jak podaje bankier.pl, uruchomiono w internecie zbiórkę, która ma pomóc przetrwać i nie pozwolić na zamknięcie fabryki porcelany Krzysztof w Wałbrzychu. W opisie zbiórki czytamy, że bankructwo firmie grozi ze względu na zawirowania ekonomiczne i zbyt wysokie ceny gazu. 

Organizatorzy zbiórki liczą na zebranie aż 2 mln zł, a zrzutka jest projektem oddolnym i jest "wypowiedzeniem aktu niezgody", aby przedsiębiorstwo o wartości historycznej zostało zamknięte. Do tej pory udało się zebrać 11 tys. zł (stan na 13:00 24.01.2023). 

Sprawdź w galerii historyczne zdjęcia fabryki porcelany Krzysztof w Wałrzychu.

Nasz specjalny wysłannik do Davos Hubert Biskupski ujawnia
Sonda
Czy uważasz, że ta zbiórka to dobry pomysł?
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE
Nasi Partnerzy polecają

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

Najnowsze