Dlaczego ceny energii rosną?

i

Autor: Materiały prasowe

Rachunki za energię

Przedsiębiorcy z gigantycznymi rachunkami za energię. Rząd wciąż szuka rozwiązań

2023-01-16 15:12

Rząd szuka rozwiązań ws. cen energii dla biznesu, które można by uruchamiać w poszczególnych branżach - przekazał w poniedziałek (16.01.2023) rzecznik rządu Piotr Müller. Jak dodał "rząd szuka różnego rodzaju rozwiązań, które w poszczególnych branżach będzie można uruchomić", by wspomóc odbiorców dotkniętych podwyżkami cen energii.

Wyzwania dla budżetu państwa

Rzecznik rządu, podczas poniedziałkowej (16.01.2023) konferencji prasowej, powiedział, że "rząd szuka różnego rodzaju rozwiązań, które w poszczególnych branżach będzie można uruchomić", by wspomóc odbiorców dotkniętych podwyżkami cen energii.

Przypomniał, że w wielu obszarach, takie działania jak maksymalne ceny gazu i energii dla rodzin i odbiorców wrażliwych zostały już wprowadzone. "Możemy też szukać rozwiązań w poszczególnych branżach. Jeśli dalsze takie działania będziemy wprowadzać, to będziemy o tym informować" - wskazał. Dodał, że każda taka decyzja generuje konkretne wyzwania dla budżetu państwa.

Jak podał w poniedziałek Dziennik Gazeta Prawna, rząd planuje m.in. wprowadzenie działań osłonowych ws. cen gazu dla firm, które nie podlegają pod ustawę o przedsiębiorstwach energochłonnych.

Dziennik powołując się na anonimowe źródło, pisze, że planowane jest "wprowadzenie wakacji rachunkowych, wzorem wakacji kredytowych, które przysługiwałby przez cztery miesiące w roku". Według dziennika rozwiązanie to miałoby dotyczyć m.in. piekarni.

Do obniżenia taryf na gaz wezwał również w ubiegłym tygodniu Urząd Regulacji Energetyki. Wezwania w tej sprawie otrzymało kilkanaście przedsiębiorstw obrotu gazem. Na złożenie regulatorowi wniosków o korekty taryf mają one siedem dni. "Jeśli tego nie zrobią, Prezes URE może poinformować o tym Zarządcę Rozliczeń, który wstrzyma wypłatę rekompensat" - podkreślono.

"W związku ze spadkiem cen gazu na rynku hurtowym zdecydowaliśmy się na działania systemowe i wezwaliśmy już kilkunastu przedsiębiorców do obniżenia cen gazu w taryfach.

Takie wezwania będziemy kierować do wszystkich przedsiębiorstw, które sprzedają gaz do odbiorców objętych taryfami i stosują ceny wyższe od aktualnych cen rynkowych. Podobne działania podjęliśmy w stosunku do przedsiębiorstw ciepłowniczych, które produkują ciepło z gazu. Te przedsiębiorstwa również wezwaliśmy do rekalkulacji taryf" - zapewnił prezes URE Rafał Gawin.

Pieniądze to nie wszystko Paulina Matysiak
Sonda
Czy ceny energii wkrótce spadną?
Nasi Partnerzy polecają
Najnowsze