Chorwacja, euro

i

Autor: Shutterstock Chorwacja, euro

Olbrzymi mandat

Urlop w Chorwacji? Jeden błąd i skończysz z grzywną w wysokości nawet 17 tys. zł

2023-06-28 17:01

Chorwackie miasta podjęły działania mające na celu zahamowanie nieodpowiedzialnego zachowania niektórych turystów. W szczególności popularne wśród Polaków miasto Split wprowadza surowsze przepisy dotyczące spożywania alkoholu. Za picie alkoholu w historycznych częściach miasta lub w centrum grozi wysoki mandat. Miasto Split, które cieszy się dużą popularnością wśród polskich turystów, zaostrzyło przepisy dotyczące spożywania alkoholu na terenach publicznych. Według informacji podanych przez dziennik "Fakt", już zostały nałożone pierwsze mandaty. Kary te nie są łagodne.

Chorwacja nadal jest jednym z najchętniej wybieranych przez Polaków miejsc na wakacyjne podróże. Jednak popularność ta ma swoje konsekwencje. Imprezowicze zakłócający spokój i zachowujący się nieodpowiedzialnie, pod wpływem alkoholu, stały się poważnym problemem dla chorwackich miast. W związku z tym wprowadzane są coraz surowsze kary za takie zachowanie. Za złamanie zakazu picia alkoholu w historycznych częściach miasta lub w centrum grozi mandat w wysokości 150 euro, co odpowiada około 660 złotych. Jednak kara może być jeszcze surowsza, jeśli mandat zostanie opłacony w ciągu 3 dni, wtedy kwota wzrasta do 300 euro. W porównaniu, w Polsce za picie alkoholu w miejscu publicznym grozi mandat w wysokości 100 złotych.

Burmistrz miasta Split, Bojan Ivošević, poinformował na swoim profilu na Facebooku, że w pierwszych dniach czerwca straż miejska wystawiła mandaty 13 osobom. Mandat grozi również za niestosowny ubiór, ponieważ obowiązuje zakaz chodzenia po ulicach miasta w strojach kąpielowych i bez koszulek. Warto także pamiętać, że istnieją również inne zakazy, których należy przestrzegać podczas wakacji w Chorwacji. "W niektórych miastach zabronione jest m.in. noszenie odzieży promującej zażywanie narkotyków, spanie w miejscach publicznych, wspinanie się na pomniki czy oddawanie moczu w miejscach publicznych" - informuje "Fakt". Gazeta dodaje również, że za zakłócanie porządku publicznego, na przykład awanturę pod wpływem alkoholu, można otrzymać mandat w wysokości do 4000 euro, co odpowiada około 17 tysięcy złotych.

Sonda
Dostałeś kiedyś mandat za przekroczenie prędkości?
EKG 2023 Janusz Cieszyński
Najnowsze