Zlecenie lub b2b. Obejście Kodeksu pracy, które wliczy się do stażu pracy i wydłuży urlop
Projekt nowelizacji Kodeksu pracy zakłada, że okresy samozatrudnienia, wykonywania pracy na podstawie umów zleceń czy świadczenia usług będą wliczały się do stażu pracy. W ten sposób Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej chce wyrównać szanse w dostępie do niektórych uprawnień pracowniczych.
Wymienione okresy będą potwierdzane zaświadczeniem wydawanym przez ZUS. Projekt zakłada, że nowe przepisy ustawy będą obowiązywały od 1 stycznia 2026 r.
Zgodnie z art. 154 Kodeksu pracy:
Wymiar urlopu wynosi 20 dni - jeżeli pracownik jest zatrudniony krócej niż 10 lat (…) 26 dni - jeżeli pracownik jest zatrudniony co najmniej 10 lat.
Minister pracy: analiza inicjatywy skrócenia tygodnia pracy
- W ministerstwie bardzo ostrożnie, bardzo rozważnie, z bardzo długą perspektywą czasową, ale owszem, badamy temat skrócenia i możliwości skrócenia tygodniowego czasu pracy – zadeklarowała minister pracy Agnieszka Dziemianowicz-Bąk podczas Forum Ekonomicznego w Karpaczu jesienią 2024 r.
Uzasadniła, że celem jest przede wszystkim zachęcenie do wydłużenia aktywności zawodowej.
Rząd wciąż nie docenia umowy o dzieło, wbrew Komisji Europejskiej
Wskazane powyżej inicjatywy ustawodawcze należy ocenić pozytywnie jednak wciąż brakuje ważnego elementu. Umowa o dzieło jest bez składek ZUS (tzn. można mieć zerową emeryturę po wielu latach umowy o dzieło).
Oskładkowanie wszystkich umów cywilnoprawnych (łącznie z umowami o dzieło) to jeden z kamieni milowych obiecanych przez poprzedni rząd władzom UE. Obecny rząd jednak nie wykazuje entuzjazmu, aby umowy o dzieło przestały być śmieciowe. To jedna z kluczowych przyczyn tzw. emerytur groszowych, które powodują skrajne ubóstwo. Skala tego zjawiska narasta bez perspektyw na rozwiązanie.