Urlopy się wydłużą ale nie automatycznie. Rząd zmienia Kodeks pracy

i

Autor: Shutterstock (2)

Prawo pracy

Urlopy się wydłużą, ale nie automatycznie. Rząd Tuska zmienia Kodeks pracy

2025-01-22 16:08

Rząd chce, aby praca na umowę-zlecenie lub na zasadach b2b wliczała się do statystyk urlopowych. To ułatwi wydłużenie przysługujących dni wolnych z 20 do 26 dni rocznie. Zmiany mają obowiązywać od 1 stycznia 2026 r. Jest również szansa na 35-godzinny lub czterodniowy tydzień pracy jednak tu zapowiedzi są na bardziej wstępnym etapie.

Zlecenie lub b2b. Obejście Kodeksu pracy, które wliczy się do stażu pracy i wydłuży urlop

Projekt nowelizacji Kodeksu pracy zakłada, że okresy samozatrudnienia, wykonywania pracy na podstawie umów zleceń czy świadczenia usług będą wliczały się do stażu pracy. W ten sposób Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej chce wyrównać szanse w dostępie do niektórych uprawnień pracowniczych.

Wymienione okresy będą potwierdzane zaświadczeniem wydawanym przez ZUS. Projekt zakłada, że nowe przepisy ustawy będą obowiązywały od 1 stycznia 2026 r.

Zgodnie z art. 154 Kodeksu pracy:

Wymiar urlopu wynosi 20 dni - jeżeli pracownik jest zatrudniony krócej niż 10 lat (…) 26 dni - jeżeli pracownik jest zatrudniony co najmniej 10 lat.

Minister pracy: analiza inicjatywy skrócenia tygodnia pracy

- W ministerstwie bardzo ostrożnie, bardzo rozważnie, z bardzo długą perspektywą czasową, ale owszem, badamy temat skrócenia i możliwości skrócenia tygodniowego czasu pracy – zadeklarowała minister pracy Agnieszka Dziemianowicz-Bąk podczas Forum Ekonomicznego w Karpaczu jesienią 2024 r.

Uzasadniła, że celem jest przede wszystkim zachęcenie do wydłużenia aktywności zawodowej.

Rząd wciąż nie docenia umowy o dzieło, wbrew Komisji Europejskiej

Wskazane powyżej inicjatywy ustawodawcze należy ocenić pozytywnie jednak wciąż brakuje ważnego elementu. Umowa o dzieło jest bez składek ZUS (tzn. można mieć zerową emeryturę po wielu latach umowy o dzieło).

Oskładkowanie wszystkich umów cywilnoprawnych (łącznie z umowami o dzieło) to jeden z kamieni milowych obiecanych przez poprzedni rząd władzom UE. Obecny rząd jednak nie wykazuje entuzjazmu, aby umowy o dzieło przestały być śmieciowe. To jedna z kluczowych przyczyn tzw. emerytur groszowych, które powodują skrajne ubóstwo. Skala tego zjawiska narasta bez perspektyw na rozwiązanie.

QUIZ PRL. Od propagandy do popkultury. Sprawdź, jak dobrze znasz hasła i powiedzenia z czasów PRL-u
Pytanie 1 z 10
Dokończ hasło propagandowe: "Program partii – programem..."
QUIZ PRL. Od propagandy do popkultury. Sprawdź, jak dobrze znasz hasła i powiedzenia z czasów PRL-u
Super Biznes SE Google News
Autor:

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki

Najnowsze