Narodowy Spis Powszechny Ludności i Mieszkań 2021 dobiega końca. W sobotę 25 września 2021 Główny Urząd Statystyczny organizuje „noc spisową” - wybrane punkty spisowe oraz infolinia będą działać aż do godz. 24.00. Jak podkreśla GUS, do 30 września trwa Narodowy Spis Powszechny Ludności i Mieszkań 2021. Wiele osób, jeszcze nie wzięło w nim udziału, tłumacząc się brakiem czasu. Z myślą o nich, 16 Urzędów Statystycznych (w miastach wojewódzkich) oraz wybrane punkty spisowe na terenie całego kraju w najbliższą sobotę – 25 września – uruchamiają dodatkowe godziny pracy aż do godziny 24.00. Główny Urząd Statystyczny również zaprasza do swojej siedziby w Warszawie w al. Niepodległości 208. Od 12.00 do 24.00 rachmistrzowie będą do dyspozycji respondentów. Lista wszystkich placówek, które będą pracować w sobotę do godz. 24.00 jest dostępna na stronie https://spis.gov.pl/noc_spisowa/.
GUS podkreśla, że podstawową formą udziału w Narodowym Spisie Powszechnym jest samospis internetowy. Formularz spisowy dostępny jest na stronie spis.gov.pl. Wypełnienie formularza spisowego zajmuje tylko kilka minut. Nie warto czekać do ostatniej chwili – w ostatnich dniach spisu mogą wystąpić kolejki do punktów spisowych oraz wydłużony czas oczekiwania na infolinii.
Udział w spisie powszechnym to obowiązek ustawowy dla wszystkich osób zamieszkujących terytorium Polski, w tym cudzoziemców. Wszyscy, którzy się nie spiszą, narażają się na karę grzywny w wysokości do 5 tys. zł, co jest ujęte w art. 57 ustawy o statystyce publicznej.
Spis powszechny ludności i mieszkań to podstawowe badanie, które stanowi źródło danych z zakresu statystyki ludności, w oznaczonym momencie, na określonym terytorium. Jego celem jest zbieranie informacji o jej stanie i strukturze wg ustalonych cech demograficznych i społeczno-zawodowych.