Pieniądze

i

Autor: Shutterstock

Narodowy Spis Powszechny na finiszu. Uważaj - ogromne kary za odmowę udziału

2021-09-14 13:08

Spis powszechny trwa do 30 września. Dlatego nie warto odkładać spisania się na ostatnią chwilę. Możesz się spisać przez internet na stronie spis.gov.pl lub dzwoniąc na infolinię 22 279 99 99 - przypomina Główny Urząd Statystyczny. To niezwykle ważne, ponieważ udział w spisie powszechnym jest obowiązkowy! Za odmowę grożą spore kary finansowe.

Spis Powszechny 2021. Ważny termin

Narodowy Spis Powszechny Ludności i Mieszkań 2021 rozpoczął się 1 kwietnia 2021 r. Spis odbywa się raz na 10 lat i dotyczy każdej osoby mieszkającej stale, bądź czasowo, na terenie Polski. Jest obowiązkowy. Potrwa do końca września. Jak wyjaśnia GUS, spisowi podlegają "osoby fizyczne stale zamieszkałe i czasowo przebywające w mieszkaniach, budynkach i innych zamieszkanych pomieszczeniach niebędących mieszkaniami na terenie Polski oraz osoby fizyczne niemające miejsca zamieszkania". Podlegają mu także "mieszkania, budynki, obiekty zbiorowego zakwaterowania i inne zamieszkane pomieszczenia niebędące mieszkaniami".

ZOBACZ: Zmiany w Polskim Ładzie: Kto dostanie ulgę dla klasy średniej?

KARPACZ 2021: Mateusz Morawiecki

Spis jest realizowany następującymi metodami: obowiązkowo, czyli właśnie metodą samospisu internetowego (CAWI) oraz uzupełniająco metodą wywiadu telefonicznego (CATI) oraz metodą wywiadu bezpośredniego (CAPI). Zakres informacji zbieranych w spisie to m.in. charakterystyka demograficzna, aktywność ekonomiczna, poziom wykształcenia, migracje, charakterystyka etniczno-kulturowa, czy zasoby mieszkaniowe. W formularzu spisowym nie ma pytań dotyczących zarobków, dochodów czy stanu majątkowego. Dokładna lista pytań dostępna jest w dedykowanej zakładce na stronie spis.gov.pl.

Sonda
Wziąłeś już udział w Narodowym Spisie Powszechnym?

Kary za odmowę udziału w Spisie Powszechnym

Trzeba pamiętać także, że odmowa wzięcia w nim udziału w spisie wiąże się z karą w wysokości do 5 tys. zł, zaś podanie nieprawdziwych informacji grozi kara do dwóch lat pozbawienia wolności.

Nasi Partnerzy polecają
Najnowsze