Ceny mieszkań.

i

Autor: Artur Hojny/Super Express; Shutterstock

Nowe prawo

Ustawa o jawności cen mieszkań z poprawkami, ale wciąż z lukami

Choć Senat poprawił najpoważniejsze luki w ustawie o jawności cen mieszkań, eksperci wciąż alarmują: przepisy są niejasne, a część zapisów niemożliwa do wyegzekwowania - pisze Business Insider. Rząd zapowiada kolejne zmiany, ale proces legislacyjny już dziś budzi poważne zastrzeżenia.

Sporne zapisy ustawy o jawności cen – co zmienił Senat

Ustawa o jawności cen mieszkań deweloperskich przeszła przez Senat z ośmioma poprawkami, które w założeniu mają usunąć największe wątpliwości zgłaszane przez prawników i środowisko deweloperskie.

Kluczowa zmiana dotyczy zakresu stosowania ustawy. W pierwotnej wersji przepisy nie obejmowały umów rezerwacyjnych ani deweloperskich – czyli około 82 proc. wszystkich zawieranych transakcji. Poprawki Senatu, zgłoszone m.in. przez senatora Piotra Masłowskiego, doprecyzowały przepisy tak, by objęły wszystkie etapy transakcji: od rezerwacji, przez umowę deweloperską, aż po przeniesienie własności.

- „W trakcie prac nad projektem ustawy pojawiło się całe mnóstwo wątpliwości, i to nie tylko zgłaszanych, mówiąc zupełnie uczciwie, przez Polski Związek Firm Deweloperskich, bo także przez legislatorów, i sejmowych, i senackich” – przyznał w Senacie wiceminister rozwoju Tomasz Lewandowski z Nowej Lewicy.

Krytyka deweloperów i ekspertów – co wciąż budzi wątpliwości

Choć poprawki Senatu naprawiły najbardziej oczywiste braki, eksperci nie mają wątpliwości – ustawa o jawności cen deweloperskich nadal wymaga doprecyzowania.

Jednym z najbardziej kontrowersyjnych przepisów jest zapis, zgodnie z którym „w przypadku rozbieżności pomiędzy ceną podaną na stronie internetowej a oferowaną przy zawarciu umowy, nabywca ma prawo do żądania zawarcia umowy po cenie dla niego najkorzystniejszej”. Problem polega na tym, że zdaniem prawników taki zapis jest nie do wyegzekwowania w praktyce.

Wątpliwości zgłosił m.in. senator Wadim Tyszkiewicz, pytając: „Czy to oznacza, że deweloper ma obowiązek sprzedać po tej cenie najkorzystniejszej dla nabywcy, czy może odmówić?”

„W naszym przekonaniu nie będzie takiej możliwości” – wtórował mu wiceminister Lewandowski.

Rafał Dębowski, który uczestniczył w pracach nad ustawą, ocenił: „Będziemy mieli w obrocie prawnym kolejny dysfunkcyjny potworek legislacyjny.”

Rząd zapowiada dalsze poprawki

W obliczu krytyki ze strony środowisk prawniczych i deweloperskich rząd już dziś zapowiada kolejną nowelizację ustawy o jawności cen mieszkań.

_ „Skoro w sumie aż trzy poprawki Senatu odnoszą się do umów deweloperskich (...), to znaczy, że ta regulacja była po prostu dziurawa” – wskazała dr Agnieszka Grabowska-Toś z Krajowej Izby Gospodarczej, cytowana przez Business Insider.

Dr hab. Bartłomiej Gliniecki z Uniwersytetu Gdańskiego dodał, że poprawki mają sens i rozszerzają obowiązek ujawniania cen na cały cykl sprzedaży – od rezerwacji do przeniesienia własności.

Mimo zmian, ustawa wymaga dopracowania. Jak zapowiada wiceminister Lewandowski, resort rozwoju wyjdzie z inicjatywą dalszych zmian, by uniknąć prawnych niejasności.

Super Biznes SE Google News
PTNW IMPACT 2025
QUIZ PRL. Dekrety i plany – gospodarka PRL w pigułce
Pytanie 1 z 15
Jakie przedsiębiorstwa dominowały w gospodarce PRL?
QUIZ PRL: „Dekrety i plany – gospodarka PRL w pigułce”

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki

Najnowsze