Ustawa o pracy tymczasowej weszła w życie! Poznaj swoje nowe prawa

2017-06-01 18:20

Od 1 czerwca obowiązują nowe przepisy regulujące pracę tymczasową. To dobra wiadomość dla osób, które znalazły pracę przez agencję zatrudnienia. Sprawdź, co zmieniło się na korzyść pracownika i jakie przywileje przysługują kobietom w ciąży.

Dotychczas zdarzało się, że jedna spółka zatrudniała pracownika za pośrednictwem kilku różnych agencji pracy, a całkowity czas przepracowany przez tę osobę na umowach cywilnoprawnych w przedsiębiorstwie przekraczał 18 miesięcy. Zmienia to znowelizowana ustawa o zatrudnianiu pracowników tymczasowych.

1. Agencja pracy tymczasowej może wydelegować pracownika do pracy tymczasowej w jednej firmie maksymalnie na okres 18 miesięcy w ciągu trzech lat. Przepisy mają zastosowanie w przypadku każdego rodzaju podpisanej umowy. Obejmują także osoby pracujące na umowach śmieciowych.

Zobacz też: Bezpieczeństwo w pracy tymczasowej. Obowiązki pracodawcy

2. Każda agencja pracy tymczasowej ma obowiązek wystawić pracownikowi zaświadczenie o długości pracy dla danej firmy, nawet jeżeli podpisał on umowę cywilnoprawną.

3. Jeżeli pracownica tymczasowa była skierowana do wykonywania pracy łącznie przez minimum dwa miesiące i zaszła w ciążę, to jej umowa musi być przedłużana przez agencję zatrudnienia aż do dnia porodu.

Przeczytaj również: Ile Polak musiałby zarabiać w kraju, żeby wrócić z Wielkiej Brytanii?

4. Jeżeli pracownik etatowy z niezależnych od siebie przyczyn zostanie zwolniony przez pracodawcę, to firma nie będzie mogła powierzyć pracownikowi tymczasowemu tych samych obowiązków, które wykonywała zwolniona osoba przez ostatnie trzy miesiące.

5. Pracodawca ma obowiązek prowadzenia ewidencji osób wykonujących pracę tymczasową – zarówno w przypadku tych zatrudnionych na umowę o pracę, jak i tych zatrudnionych w oparciu o umowę zlecenie lub umowę o dzieło.

Patrz także: Polscy pracownicy są trzy razy tańsi niż przeciętni pracownicy z UE

6. Agencja pracy musi posiadać siedzibę fizyczną (lokal).

7. Państwowa Inspekcja Pracy może nałożyć grzywnę do 5 tys. zł za niedostosowanie się przez firmę do przepisów o płacy minimalnej.

8. Jeżeli pracownik tymczasowy będzie dochodził swoich praw na drodze sądowej i pozwie agencję zatrudnienia, może wybrać sąd pracy właściwy do rozpatrzenia roszczenia.

9. Od 1 stycznia 2018 r. marszałek województwa będzie miał obowiązek sprawdzać raz na kwartał, za pośrednictwem systemów teleinformatycznych, czy agencja pracy nie zalega z płatnościami składek na ubezpieczenia społeczne za pracowników.

Oprac. na podst. finanse.wp.pl

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki

Najnowsze