Nowy sposób oszustów - umieszczenie podrobionych naklejek z kodami QR
W informacji przekazanej PAP wskazano, że w Polsce znane są już przypadki wyłudzania danych na przykład poprzez umieszczenie podrobionych naklejek z kodami QR na parkomatach.
Ekspert z ChronPESEL.pl Bartłomiej Drozd zaznaczył, że zapłacić za parkowanie czy bilet wstępu po zeskanowaniu kodu QR można w wielu parkach narodowych, np. kierowcy mogą skorzystać z tej opcji przy wejściu do Tatrzańskiego Parku Narodowego czy Karkonoskiego Parku Narodowego.
Skala zjawiska „quishing” rośnie
"Jednak tablice z piktogramami często stoją w odludnych miejscach, gdzie oszuści bardzo łatwo mogą je podmienić. Tymczasem przez cały rok tymi szlakami wędruje tysiące turystów, którzy mogą być poważnie narażeni na quishing" - zauważył Drozd.
W informacji przytoczono dane z Wielkiej Brytanii (udostępnione stacji BBC przez organizację Action Fraud), gdzie w pierwszych dziewięciu miesiącach 2023 r. odnotowano ponad 400 cyberprzestępstw przy użyciu fałszywych kodów QR. To o około 300 więcej w porównaniu do 2020 r.
Nowy sposób oszustwa dostrzega m.in. Ministerstwo Cyfryzacji
Podkreślono, że mimo iż w Polsce nie prowadzi się osobnych statystyk dla przestępstw z wykorzystaniem quishingu, to - zdaniem ekspertów - problem jest bardzo poważny, skoro przed zagrożeniem tym ostrzega Ministerstwo Cyfryzacji, Zespół Reagowania na Incydenty Bezpieczeństwa Komputerowego Komisji Nadzoru Finansowego (CSIRT KNF) czy Zespół Szybkiego Reagowania na Incydenty Komputerowe (CERT).