Waloryzację emerytur może pochłonąć wysoka inflacja

i

Autor: Shutterstock Waloryzację emerytur może pochłonąć wysoka inflacja

Uwaga emerycie, waloryzacja będzie niższa! [TABELKA]

2021-10-20 16:01

Waloryzacja emerytur 2022. Na podstawie wrześniowych danych GUS o przeciętnym wynagrodzeniu oraz inflacji można założyć, że w przyszłym roku waloryzacja rent i emerytur może być nieco niższa. W ujęciu miesięcznym może to być wzrost o 7,6 proc.

Waloryzacja rent i emerytur 2022

Przeciętne wynagrodzenie we wrześniu 2021 roku wyniosło 5841,16 zł brutto i było wyższe niż rok temu o 8,7 proc. - wynika z danych Głównego Urzędu Statystycznego (GUS). Przy obliczaniu waloryzacji trzeba wziąć także pod uwagę inflację. Ta wg GUS,  w ubiegłym miesiącu wyniosła już 5,9 proc. rok do roku i wciąż rośnie.  I to ona znacząco wpłynie na ostateczną kwotę jaka wpłynie do kieszeni emeryta. 

Czytaj także: 14. emerytura coraz bliżej. Dostaniesz ją przed dniem Wszystkich Świętych?

Przy założeniu, że Twoja emerytura wynosi 1025 zł po waloryzacji powinieneś otrzymać o 77,90 zł więcej, a jeżeli masz 2660 dostaniesz o 202, 16 zł więcej. Oczywiście należy pamiętać, że są to kwoty brutto. Szczegółowe wyliczenia przedstawiamy w galerii poniżej. 

Emeryci oprócz waloryzacji, zgodnie z zapowiedzią Marleny Maląg minister rodziny i polityki społecznej, jeszcze w IV kwartale tego roku otrzymają 14 emeryturę. Pełne świadczenie wysokości 1250,88 zł brutto dostaną tylko najubożsi emeryci. Pozostali będą mieli pomniejszone według zasady "złotówka za złotówkę", w zależności od ich obecnych comiesięcznych świadczeń. Pełną "czternastkę" otrzymają więc osoby, których podstawowe świadczenie nie przekracza 2900 zł brutto. 

Czy PPK zapewni nam godne emerytury?

Waloryzacja rent i emerytur oparta jest o wskaźniki związane z sytuacją ekonomiczną kraju i dbamy o to, aby nie były to groszowe wzrosty waloryzacyjne, ale przede wszystkim jest to wskaźnik inflacji i odpowiedni algorytm. Ostateczna waloryzacja będzie ustalona w lutym, kiedy będziemy już wiedzieć, jak wygląda inflacja po zakończonym roku. Według prognoz będzie  to prawdopodobnie  blisko 5 proc. wzrost minimalnej emerytury, a więc jeżeli dzisiaj tę minimalną emeryturę mamy na poziomie 1250 złotych 88 groszy, to w przyszłym roku będzie to na pewno ponad 1300 złotych - zapowiedziała dzisiaj w Polskim Radiu, w Sygnałach Dnia minister Maląg.

Sonda
Czy dorabiasz/planujesz dorabiać do emerytury?
Nasi Partnerzy polecają

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

Najnowsze