Wyższe dodatki do rent i emerytur

i

Autor: Shutterstock

14. emerytura coraz bliżej. Dostaniesz ją przed dniem Wszystkich Świętych?

2021-10-20 13:18

Obiecane przez rząd czternaste emerytury niedługo zostaną po raz pierwszy (i prawdopodobnie ostatni) wypłacone. Pieniądze wpływają na konto uprawnionych z urzędu, a to oznacza, że nie trzeba składać żadnych wniosków, żeby otrzymać dodatkowe świadczenie. Znane są już potencjalne terminy wypłat. Jednak nie wszyscy emeryci dostaną pieniądze, co więcej niektórzy otrzymają mniej, a inni więcej pieniędzy. Wszystko zależy od tego jak wysokie jest ich obecne świadczenie emerytalne. W założeniu, czternastka jest tylko dla najuboższych seniorów.

Czternastka już w listopadzie. Kto i kiedy ją zostanie?

Czternastki otrzymają te osoby, które mają uprawnienia do emerytur na dzień 31 października 2021 roku. Ponadto obowiązuje próg dochodowy, więc bogatsi seniorzy nie otrzymają dodatkowego wsparcia. Pełne świadczenie wysokości 1250,88 zł brutto dostaną tylko najubożsi emeryci. Pozostali będą mieli pomniejszone według zasady "złotówka za złotówkę", w zależności od ich obecnych comiesięcznych świadczeń.

ZOBACZ Emeryci będą W SZOKU. Tak TOPNIEJĄ ich emerytury za PIS

Marek Zuber: Zniesienie PIT-u dla emerytów lepsze niż trzynasta emerytura [Super Raport]

Pełną "czternastkę" otrzymają więc osoby, których podstawowe świadczenie nie przekracza 2900 zł brutto. Pomniejszenie "złotówka za złotówkę" jest bardzo proste, jeśli ktoś ma świadczenie wysokości 3100 zł brutto, to jego czternastka zostanie pomniejszona o 2000 zł. Czyli bez czternastki pozostaną osoby z emeryturą wysokości 4150,88 zł. 

Kiedy wypłata czternastek? Czy przyjdą przed Wszystkich Świętych?

Zakład Ubezpieczeń społecznych będzie wypłacał czternastki razem z standardowymi, comiesięcznymi świadczenia. ZUS podaje terminy wypłaty świadczeń jako 5, 6, 10, 15 i 25 dzień każdego miesiąca. Seniorzy nie mogą więc liczyć, że otrzymają dodatkowe pieniądze przed listopadowymi świętami.

Sonda
Załapiesz się na 14. emeryturę?

Prawdopodobnie czternasta emerytura nie będzie wypłacana w następnych lat. Jak zauważono w analizach planu budżetowego rządu na 2022 roku, nie ujęto w nich czternastki. Jeśli więc nic w ciągu roku nie zmieni, prawdopodobnie to świadczenie będzie tylko jednorazowym wsparciem emerytów.

Najnowsze