Bez tego dokumentu nie dostaniesz emerytury!
Większość emerytów dostaje świadczenie z ZUS na konto, ale wciąż jest grupa, która woli tradycyjną metodę przekazu od listonosza. Jednak w kwietniu 2023 roku w życie weszły przepisy, które wymagają od listonosza sprawdzenia tożsamości osoby, która otrzymuje świadczenie.
Co więcej, listonosz przed przekazaniem świadczenia musi spisać od seniora dane, takie jak jego imię, nazwisko, PESEL i numer dowodu osobistego. Jak można się domyślić, trudno o spisanie i potwierdzenie tych danych bez wymaganego dokumentu. W wypadku braku okazania dowodu osobistego, listonosz może nie przekazać pieniędzy z emerytury, jak i trzynastki, która jest wypłacana w kwietniu.
Jeśli znamy listonosza, możemy dostać emeryturę bez dowodu osobistego. Ale może też odmówić
Co ciekawe przepisy przewidują możliwość przekazania pieniędzy, bez okazania dowodu osobistego. Następuje to wtedy, gdy nadawcą jest jednostka sektora finansów publicznych (w tym wypadku ZUS, KRUS, lub MSWiA), a odbiorca jest znany listonoszowi. Jeśli więc emeryturę przekazuje nam znany listonosz, powinniśmy dostać bez problemu świadczenie. Pracownik Poczty Polskiej nie ma jednak obowiązku korzystania z tego wyjątku i może tak czy siak zażądać dowodu osobistego.
Wymóg okazania dowodu jest efektem nowelizacji ustawy o przeciwdziałaniu praniu pieniędzy oraz finansowaniu terroryzmu. Jej celem jest uniknięcie sytuacji, w której pieniądze trafiają w niepowołane ręce, lub są poza "kontrolą" państwa. Poświadczenie odbioru emerytury z odpowiednim dokumentem potwierdzającym tożsamość jest więc konieczne.