Czytaj Super Express bez wychodzenia z domu.
Kup bezpiecznie Super Express KLIKNIJ tutaj.
Aby skorzystać z nowej aplikacji potrzebujesz e-dowodu aktywną warstwą elektroniczną i smartfonu z modułem NFC (z ang. Near Field Communication). To ta sama technologia, którą wykorzystujemy m.in. przy płatnościach zbliżeniowych. Aplikację przygotowała Polska Wytwórnia Papierów Wartościowych (PWPW).
ZOBACZ TEŻ: Polscy twórcy gier nie boją się koronawirusa. W tej branży ostatnie wydarzenia to złoty okres
- Zacznijmy jednak od początku. Wiele osób pewnie zadaje sobie teraz pytanie, czy ich dowód osobisty jest e-dowodem. Tak, jeśli wniosek o ten dokument złożyły po 4 marca ubiegłego roku. To od tego momentu wydawane są e-dowody, czyli dokumenty z warstwą elektroniczną. Warstwa elektroniczna to wbudowany bezstykowy chip. Dzięki niemu właściciel dokumentu może komunikować się online z administracją publiczną lub elektroniczne podpisać dokument. Jest jeden warunek: musi tę warstwę aktywować. Można to zrobić odbierając dokument lub w dowolnym innym momencie, ale zawsze w urzędzie. Aktywując warstwę elektroniczną ustalamy także dwa kody PIN (cztero- i sześciocyfrowy) - informuje Ministerstwo Cyfyzacji.
ZOBACZ TEŻ: Składki ZUS w dobie koronawirusa. Tarcza antykryzysowa
Do tej pory e-dowody odebrały ponad 3 miliony Polaków. Ponad milion z nich aktywowało swój nowy dokument, a to oznacza, że chcą i mogą korzystać z jego warstwy elektronicznej. Warstwa elektroniczna aktywowana. E-dowód w dłoni. Co dalej? Do tej pory, aby skorzystać z możliwości, jakie daje e-dowód potrzebowaliśmy czytnika. Logując się np. do e-usług trzeba było położyć na nim dokument. Od dziś czytnik nie jest już potrzebny. Wystarczy telefon.
- eDO App ułatwia korzystanie z e-dowodu. Mamy nadzieję, że dzięki niej coraz więcej Polaków - dla własnej wygody - będzie korzystało z warstwy elektronicznej. Aplikacja upowszechni też wykorzystanie e-dowodu w biznesie - mówi minister cyfryzacji Marek Zagórski.