Używasz e-dowodu? Od dziś nie potrzebujesz już czytnika!

2020-06-03 15:30 MaAl
eDO App. Nowa aplikacja już do pobrania. Działa jak e-dowód. I nie tylko
Autor: edoapp.pl eDO App. Nowa aplikacja już do pobrania. Działa jak e-dowód. I nie tylko

Korzystanie z e-dowodu będzie jeszcze prostsze. Od teraz do zalogowania się do usług e-administracji i potwierdzenia profilu zaufanego nie potrzebujesz czytnika. Do sklepu Google Play trafiła właśnie aplikacja eDO App, która skutecznie go zastępuje.Czego potrzeba, aby z niej skorzystać?

Czytaj Super Express bez wychodzenia z domu.
Kup bezpiecznie Super Express KLIKNIJ tutaj.

Aby skorzystać z nowej aplikacji potrzebujesz e-dowodu aktywną warstwą elektroniczną i smartfonu z modułem NFC (z ang. Near Field Communication). To ta sama technologia, którą wykorzystujemy m.in. przy płatnościach zbliżeniowych. Aplikację przygotowała Polska Wytwórnia Papierów Wartościowych (PWPW).

ZOBACZ TEŻ: Polscy twórcy gier nie boją się koronawirusa. W tej branży ostatnie wydarzenia to złoty okres

- Zacznijmy jednak od początku. Wiele osób pewnie zadaje sobie teraz pytanie, czy ich dowód osobisty jest e-dowodem. Tak, jeśli wniosek o ten dokument złożyły po 4 marca ubiegłego roku. To od tego momentu wydawane są e-dowody, czyli dokumenty z warstwą elektroniczną. Warstwa elektroniczna to wbudowany bezstykowy chip. Dzięki niemu właściciel dokumentu może komunikować się online z administracją publiczną lub elektroniczne podpisać dokument. Jest jeden warunek: musi tę warstwę aktywować. Można to zrobić odbierając dokument lub w dowolnym innym momencie, ale zawsze w urzędzie. Aktywując warstwę elektroniczną ustalamy także dwa kody PIN (cztero- i sześciocyfrowy) - informuje Ministerstwo Cyfyzacji.

ZOBACZ TEŻ: Składki ZUS w dobie koronawirusa. Tarcza antykryzysowa

Do tej pory e-dowody odebrały ponad 3 miliony Polaków. Ponad milion z nich aktywowało swój nowy dokument, a to oznacza, że chcą i mogą korzystać z jego warstwy elektronicznej. Warstwa elektroniczna aktywowana. E-dowód w dłoni. Co dalej? Do tej pory, aby skorzystać z możliwości, jakie daje e-dowód potrzebowaliśmy czytnika. Logując się np. do e-usług trzeba było położyć na nim dokument. Od dziś czytnik nie jest już potrzebny. Wystarczy telefon.

- eDO App ułatwia korzystanie z e-dowodu. Mamy nadzieję, że dzięki niej coraz więcej Polaków - dla własnej wygody - będzie korzystało z warstwy elektronicznej. Aplikacja upowszechni też wykorzystanie e-dowodu w biznesie - mówi minister cyfryzacji Marek Zagórski.

Express Biedrzyckiej - Gość: Aleksander Kwaśniewski „Prezydentura Dudy jest miałka, ale jest faworytem wyborów"

Rozwijamy nasz serwis dzięki wyświetlaniu reklam.

Blokując reklamy, nie pozwalasz nam tworzyć wartościowych treści.

Wyłącz AdBlock i odśwież stronę.