Portfel - zdj. ilustracyjne

i

Autor: Pixabay 30-latek z gminy Zalewo ukradł telewizor swoim znajomym w Morągu.

Używasz tych kart płatniczych? Giganci oskarżeni o pobieranie nadmiernych prowizji

2020-10-20 14:40

Przedstawiciele organizacji brytyjskich detalistów (BRC) chcą, aby tamtejszy odpowiednik UOKiK - Competition and Markets Authority (CMA) zbadał, czy nie dochodziło do nadużycia pozycji przez organizację płatnicze Visa i Mastercard. Jak podaje Rzeczpospolita.pl miały one nakładać zbyt wysokie prowizje za transakcje kartami.

Brytyjscy detaliści nie mają wątpliwości, że w ostatnich dwóch latach prowizje płacone na rzecz Mastercarda i Visy niemal się podwoiły. Z ich wyliczeń wynika, że stawki stałych opłat rosły o 39 proc. w 2017 i 56 proc. w 2018 roku i to przy liczeniu ich jako procentu obrotu. W efekcie średni koszt transakcji gotówkowej dla detalistów to 1,42 pensa, podczas gdy operacja kartą debetową to już koszt 5,88 pensa, a kartą kredytową 18,4 pensa.

Pomoc dla przedsiębiorców - wskazówki od eksperta Banku Gospodarstwa Krajowego [Super Raport]

Brytyjscy detaliści uważają, że Visa i Mastercard wykorzystują stan pandemii, szczególnie gdy coraz więcej firm jest zmuszanych do akceptowania tylko płatności kartą. Łączy się to z rosnącym naciskiem na bezgotówkowe i bezkontaktowe płatności.

PRZECZYTAJ KONIECZNIE: Czy starczy do pierwszego? Polacy obawiają się, że zabraknie im oszczędności

Na słabej pozycji stoją szczególnie małe sklepy, które nie są w stanie negocjować lepszych stawek z operatorami. Visa i Mastercard kontrolują 98 proc. rynku kart płatniczych w Wielkiej Brytanii.

Najnowsze