Soki

i

Autor: Laboko/Sutterstock.com

VAT na napoje owocowe nie pójdzie w górę! PiS wycofało się z nowej matrycy

2019-03-15 15:42

Krajowa Unia Producentów Soków uważa, że Sejm podjął dziś pierwszy krok w dobrą stronę. Podczas głosowania podjęto decyzję o zdjęciu z porządku obrad rządowego projektu ustawy, która zmieniałaby podatek VAT z 5 proc. na 23 proc. na napoje owocowe z wysoką zawartością soku.

Prawo i Sprawiedliwość tymczasowo rezygnuje z flagowej ustawy minister finansów Teresy Czerwińskiej. Posłowie mieli głosować nad ustawą dotyczącej propozycji, by podnieść z 5 do 23 procent opodatkowanie napojów z obniżoną zawartością owoców. Podczas burzliwej debaty opozycja alarmowała, że to uderzy w rolników. PiS poprosiło o przerwę w obradach Sejmu. Później marszałek Marek Kuchciński niespodziewanie ogłosił, że zdejmuje ten punkt z porządku obrad.

W dalszym ciągu apel polskich rolników, sadowników i producentów napojów owocowych pozostaje aktualny. Krajowa Unia Producentów Soków zwraca się do polskich parlamentarzystów o niepodnoszenie podatku VAT z 5 proc. na 23 proc. na napoje owocowe z wysoką zawartością soku.

KUPS ostrzega, że podwyżka VAT na napoje owocowe doprowadzi do potężnych strat polskich sadowników. Organizacja wielokrotnie powtarzała, że napoje owocowe z wysoką zawartością soku mają olbrzymi udział w strukturze spożycia, w porównaniu do analogicznych produktów tej kategorii. Wynosi on aktualnie 50 proc.

- Nie możemy zgodzić się z argumentami rządu, że w rezultacie nowej matrycy VAT, konsumenci chętniej będą kupować naturalne soki 100 proc. lub nektary - pisze w komuniakcie Julian Pawlak, Prezes, Stowarzyszenie Krajowa Unia Producentów Soków .

KUPS apelowało także do Rządu RP o nieprzyjmowanie zmian, zaproponowanych przez Ministerstwo Finansów w zakresie podwyżki podatku VAT z 5 proc. do 23 proc. na napoje z min. 20 proc. udziałem soków lub przecierów z owoców i warzyw. Apele były głosem w imieniu polskich sadowników, zrzeszonych w wielu organizacjach branżowych, grupach producenckich, indywidualnych producentów owoców, a także w imieniu firm skupujących owoce, przetwórców i producentów napojów oraz lokalnych samorządów.

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki

Najnowsze