Zarówno Vectra jak i Multimedia Polska działają w obszarze rynku telewizji kablowej i internetu. Już w sierpniu 2018 roku akcjonariusze podpisali wstępne porozumienie dotyczące sprzedaży Multimedii właścicielowi Vectry, jednak nie doszło ono wtedy do skutku. UOKIK skierował sprawę przejęcia do II etatu wskazując przy tym swoje zastrzeżenia. Badania rynku wykazał, że bezwarunkowa zgoda na transakcję mogłaby doprowadzić do ograniczenia konkurencji na rynkach lokalnych. W związku z czym na Vectrę w 21 miejscowościach nałożone zostały pewne warunki do spełnienia.
Zobacz również: Paraliż frankowiczów w sądach. Poszkodowani kredytobiorcy dłużej poczekają na decyzję
- Nałożony przez nas warunek dotyczy łącznie 21 miejscowości. Składa się z dwóch części. Pierwsza ma charakter strukturalny, czyli polega na sprzedaży sieci. Dotyczyć to będzie ośmiu miast, w których udziały uczestników koncentracji są największe. W pozostałych 13 Vectra będzie musiała umożliwić klientom zmianę operatora bez ponoszenia kosztów - mówi wiceprezes UOKiK Michał Holeksa.
Czytaj też: Niższe pensje dla seniorów! Szokujące propozycje ministerstwa
Warunkowa zgoda wydana przez UOKiK zakłada, że Vectra będzie musiała sprzedać sieć należącą do niej lub Multimediów w ośmiu miejscowościach (Gorzowie Wielkopolskim, Kwidzynie, Łowiczu, Olsztynie, Ostródzie, Pogórzu, Pruszczu Gdańskim i Stargardzie). W wymienionych miastach utworzone zostaną nowe spółki, do których przeniesione będzie mienie, m.in. umowy z abonentami, infrastrukturę telekomunikacyjną, umowy z pracownikami, dokumentację księgową i techniczną oraz bazy abonentów. Następnie te spółki zostaną sprzedane niezależnemu inwestorowi. W pozostałych 13 miastach (Barcinie, Inowrocławiu, Kruszwicy, Lubiczu Dolnym, Łęczycy, Mogilnie, Nakle nad Notecią, Piechcinie, Słubicach, Strzelnie, Suwałkach, Szubinie i Świnoujściu.) Vectra będzie musiała umożliwić konsumentom zmianę przedsiębiorcy świadczącego usługi.