Porachunki Osobiste - nowe

i

Autor: Shutterstock & Super Express Porachunki Osobiste - nowe

Od czego zacząć inwestowanie

W co inwestować małe kwoty? Czy to się w ogóle opłaca?

2022-07-11 7:46

W co inwestować małe kwoty? Czy to się w ogóle opłaca? Czy inwestowanie to coś dla mnie? Od czego zacząć i jak nie pogubić się w gąszczu możliwości.

W co inwestować małe kwoty?

Chcesz zacząć inwestować, ale obawiasz się, że to dla Ciebie nieosiągalne? Nic bardziej mylnego. Wciąż jeszcze pokutuje pogląd, że inwestować można dopiero od jakiejś kwoty, że to skomplikowana zabawa dla bogaczy, a nie proste narzędzie finansowe, dostępne dla przeciętnych zjadaczy chleba. Możesz inwestować, i to już od małych kwot, a my Ci opowiemy, jak się za to zabrać i przedstawimy Ci najprostsze możliwości. Zanim do tego przejdziemy, powiedzmy sobie parę słów o oszczędzaniu – w końcu tym sposobem najprościej zgromadzić potrzebny kapitał, jaki chcemy zainwestować.W przeciwieństwie do inwestowania, oszczędzanie kojarzy się ze sposobem zarządzania pieniędzmi dostępnym dla każdego. Każdy może oszczędzać, nawet małe kwoty. Większość z nas jest przekonana, że to naturalna część zarządzania swoimi finansami, którą nie tylko można, ale nawet trzeba robić. No i bardzo dobrze! Oszczędzanie jest niezwykle ważne, ale niestety, samo w sobie zwykle nie wystarczy, żeby zapewnić sobie bezpieczeństwo finansowe w przyszłości.Obecna sytuacja w Polsce dobrze to pokazuje i chyba nikomu nie pozostawia wątpliwości. Inflacja zjada oszczędności na naszych oczach i jeśli chcemy się przed nią uchronić musimy podjąć konkretne działania. Jednym ze sposobów ochrony swoich oszczędności jest inwestowanie. Pokażemy Ci, że można i warto zaczynać od małych kwot. Z czasem zyski możesz przeznaczać na dalsze inwestycje – ale od czegoś trzeba zacząć.

ZOBACZ WIĘCEJ MATERIAŁÓW WIDEO NA KANALE "PORACHUNKI OSOBISTE"

Po co inwestować małe kwoty? 

Niektórzy mówią, że inwestowanie małych kwot zupełnie się nie opłaca. Nie jest to prawdą!  Osoby, które tak twierdzą, zapominają najwyraźniej o magii procenta składanego. To mechanizm, który sprawia, że im wcześniej zaczniemy inwestować, tym większy kapitał zgromadzimy – nawet przy niskich wpłatach. Żeby to zobrazować, posłużę się przykładem Agnieszki, która odkłada 100 złotych co miesiąc. W zależności od tego, kiedy zacznie i czy będzie inwestować, uzyska zupełnie inne rezultaty.

Przykład 1 – Dlaczego warto inwestować, a nie tylko odkładać

Agnieszka mając 25 lat odkłada 100 złotych co miesiąc. W przypadku odkładania tych pieniędzy na nieoprocentowane konto w wieku 60 lat dysponuje kapitałem 42 tysięcy złotych. Gdyby natomiast zainwestowała te pieniądze (zakładając 4% roczną stopę zwrotu) – to zgromadzony kapitał wyniósłby prawie 92 tysiące. To niemal 50 tysięcy różnicy, czyli ponad dwa razy więcej! To wyliczenie dokładnie pokazuje, dlaczego warto pomyśleć o inwestowaniu (nawet niewielkich kwot), a nie tylko odkładaniu pieniędzy. No dobra, to teraz co z tym czasem. Dlaczego lepiej zacząć jak najwcześniej, nawet jeżeli będą to małe sumy.

Przykład 2 – Dlaczego warto zacząć wcześnieAgnieszka z poprzedniego przykładu inwestując 100 złotych przez 35 lat, zebrała prawie 92 tysiące. Gdyby jednak zaczęła inwestować, nie w wieku 25 a 45 lat - to, żeby uzbierać taką samą kwotę, musiałaby odkładać aż 370 złotych miesięcznie, przy takim samym oprocentowaniu. W pierwszym przypadku wartość wpłat wynosi 42 tysiące złotych, a szacowany zysk to prawie 50 tysięcy. Natomiast w drugim przykładzie wartość wpłat to ponad 66 tysięcy złotych, a zysk wyniesie niecałe 25 tysięcy.Jak widać różnice są ogromne, dlatego najlepiej zacząć inwestować jak najwcześniej.

Czy warto inwestować małe kwoty? Tak, ale potrzeba cierpliwości 

Chcesz zagospodarować nadwyżkę środków, albo myślisz o pomnażaniu oszczędności na przyszłość? Inwestowanie małych kwot to dobra droga to tego, by nauczyć się inwestować i zarządzać wolnymi środkami w domowym budżecie. Jak inwestować mądrze i z sensem, by Twoje pieniądze realnie pracowały?  Dużo zależy też od tego, po co chcesz dane pieniądze inwestować. Czy mają to być środki na emeryturę czy na jakiś inny cel? Pamiętaj też o tym, że dla każdego mała kwota może znaczyć coś innego.

Obligacje skarbowe Jednak niezależnie od kwoty warto zacząć od bezpiecznych instrumentów, takich jak obligacje skarbowe. Bo to też są formy inwestowania, chociaż wielu osobom wcale się z tym nie kojarzą. Owszem nie zarobi się na nich kokosów, ale na pewno na tym nie stracimy. Pojedyncze obligacje kosztują 100 złotych, a za zakup nie jest pobierana prowizja, dlatego nie potrzebujemy dużych kwot, by zacząć inwestycje.

LokatyInnym bezpiecznym instrumentem są lokaty, ale tutaj raczej nie da się dokładać co miesiąc. Lepszą opcją będzie uzbieranie jakiejś kwoty np. 1-2 tysiące (lub więcej) złotych na koncie oszczędnościowym i dopiero wtedy wpłacenie tych pieniędzy na lokatę. Oczywiście w przypadku, gdy oprocentowanie lokaty jest lepsze niż to konta oszczędnościowego.

Fundusze inwestycyjne

Kolejnym krokiem może być inwestycja w fundusze inwestycyjne. Jednak tutaj bardzo ważne są opłaty. Bo przy małych kwotach mogą zrobić wielką różnicę i zupełnie niepotrzebnie uszczuplić nasz kapitał. Dlatego przy wyborze funduszu inwestycyjnego oprócz rodzaju, prognozowanego ryzyka i efektywności, warto kierować się też wysokością opłat za zakup jednostek. Przy wyborze funduszu warto sprawdzić jakie opłaty roczne pobiera i wybierać te najtańsze.Wybierając fundusz inwestycyjny, nie warto natomiast opierać się na przeszłych wynikach. Badania wskazują, że wyniki osiągnięte przez fundusz w przeszłości, nie przekładają się na przyszłe wyniki. W przypadku funduszy minimalne wpłaty są bardzo zróżnicowane, ale niektóre zaczynają się już od 50 złotych. To pozwala na częstą monetyzację efektu pomnażania pieniędzy, jeśli chcemy namacalnie czuć, że już niewielkie kwoty odpowiednio zainwestowane przynoszą zysk.

Alternatywa dla lokat i kont oszczędnościowych – inwestycje z ryzykiem

Chcesz większych zysków z inwestowania, a czas Cię nie goni? Możesz inwestować w fundusze indeksowe za pomocą robodoradców. Zwykle są to bardziej ryzykowne inwestycje, ale pozwalają nam również na wyższe stopy zwrotu. Im dłużej będzie trwała Twoja inwestycja, tym szansa na wysokie zyski wzrasta - dlatego warto wybrać takie inwestycje, jeśli jesteś gotowy zainwestować na przynajmniej 5 lat.

Sonda
Które inwestycje dotowane z budżetu Mazowsza są Twoim zdaniem najważniejsze?

Jak jeszcze można inwestować małe kwoty?

Oczywiście są jeszcze inne sposoby inwestycji małych kwot, jak na przykład pojedyncze akcje, obligacje korporacyjne czy złoto (i inne kruszce). I oczywiście można spróbować, czy są to rzeczy dla nas – czy chcemy w ten sposób pomnażać nasze pieniądze. Ale są to instrumenty o znacznie większym stopniu ryzyka. Więc paradoksalnie inwestycje małymi kwotami pomogą Ci to przetestować. Pamiętaj, żeby zanim zaczniesz myśleć o oszczędzaniu i inwestowaniu na inne cele najpierw odłożyć fundusz awaryjny oraz poduszkę bezpieczeństwa. A dopiero potem myśleć o dalszych inwestycjach. I nie inwestować w coś, czego się nie rozumie.

Porachunki Osobiste

i

Autor: SE Porachunki Osobiste Link: https://www.youtube.com/@porachunkiosobiste

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki

Najnowsze