Sejm

i

Autor: Sejm

W kryzysie wprowadzają nowe podatki! Więcej zapłacą firmy i Polacy pracujący za granicą

2020-10-29 8:42

Sejm uchwalił w środę nowelizację ustawy wprowadzającą opodatkowanie spółek komandytowych CIT. Za głosowało 232 posłów, 215 było przeciw, jeden wstrzymał się od głosu. Zyski spółek komandytowych będą dwukrotnie opodatkowane, podobnie jak Polacy pracujący za granicą - to efekt zmniejszenia przez koalicję rządzącą tzw. kwoty abolicyjnej w ustawie o podatku dochodowym od osób fizycznych.

Sejm pod osłoną nocy głosami Zjednoczonej Prawicy znowelizowali stawę o podatku dochodowym od osób fizycznych, ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne oraz niektórych innych ustaw. Zmiany, obok nadania spółce komandytowej statusu podatnika podatku dochodowego i rozszerzenia zakresu szacowania wartości transakcji, przewidują też m.in., że limit przychodów z bieżącego roku podatkowego uprawniających do korzystania z obniżonej 9 proc. stawki podatku CIT zostanie podniesiony z 1,2 do 2 mln euro.

ZOBACZ RÓWNIEŻ: Przedsiębiorco, będziesz rząd zabierze Ci pieniądze! Co zrobić, aby ich nie stracić?

Oznacza to, że spółki komandytowe zapłacą dwie daniny. Niezależnie od tego, kto i jakie ma w niej udziały, będzie od stycznia 2021 r. podatnikiem CIT, a jej udziałowcy zapłacą dodatkowo PIT od swojego udziału w jej zyskach. Wprowadzono też rozwiązanie pozwalające na opcjonalne odłożenie opodatkowania CIT do maja przyszłego roku. Równocześnie Sejm uchwalił nowelę do ustawy o CIT, wprowadzającą tzw. estoński model podatku. Polega on na tym, że zyski spółki z o.o. są wolne od podatku, jeśli zostaną przeznaczone na inwestycje - podaje "Rzeczpospolita.

Wprowadzono też limit odliczenia tzw. ulgi abolicyjnej do wysokości 1360 zł. Zatem Polacy pracujący poza granicami ojczyzny będą dwukrotnie rozliczać się z fiskusem - w miejscu zamieszkania i w Polsce. Polscy emigranci, których dotkną nowe przepisy, będą musieli zapłacić PIT według polskiej tabeli podatkowej. To solidnie uderzy ich po kieszeni, szczególnie gdy ich zarobki przekroczą ok. 20 tys. euro rocznie - wówczas w Polsce zapłacą ogromny podatek w drugim progu 32 proc. 

W przyszłym roku nowe podatki? Marek Zuber wyjaśnia, za co możemy zapłacić więcej! [Super Raport]

Wiceminister finansów Jan Sarnowski przekonywał w Sejmie, że zmianami w uldze abolicyjnej dotknięte będą jedynie osoby które mieszkają w Polsce ale przez mniej niż sześć miesięcy w roku i pracują za granicą. "W efekcie podatek bardzo często nie jest płacony ani w miejscu pracy ani w miejscu zamieszkania czyli w Polsce" - dodał członek rządu.

CZYTAJ TAKŻE: Emerytury OBNIŻONE! Sprawdź, ile MNIEJ dostają emeryci! Kryzys w Polsce

Co to jest ulga abolicyjna? Kogo dotyczy?

Ulga abolicyjna została wprowadzona w 2008 r. i przeznaczona jest dla obywateli, którzy osiągają przychody poza granicami naszego kraju i nie muszą dopłacać podatku dochodowego od zarobionych tam pieniędzy. Ulgę abolicyjną można stosować w przypadku krajów, z którymi Polska ma podpisaną umowę zakładającą proporcjonalne odliczanie podatków. Jeśli ustawa ograniczająca ulgę wejdzie w życie, podatnicy będą zmuszeni w Polsce zapłacić różnicę między podatkiem w naszym kraju, a tym na terenie kraju, w którym osiąga przychody.

Nasi Partnerzy polecają
Najnowsze