komunia święta

i

Autor: EAST NEWS komunia święta

W otwartych KOŚCIOŁACH nie przestrzega się obostrzeń. Jest zawiadomienie do SANEPIDU!

2021-03-29 15:45

Od 27 marca w całej Polsce wprowadzony został lockdown i nowe obostrzenia. Kościoły jednak pozostały otwarte. Internauci dopatrzyli się, że w jednym z kościołów, zasady sanitarne nie były przestrzegane. "W części kościołów w Polsce nie są przestrzegania obostrzenia dot. limitu wiernych podczas mszy św., dlatego składamy wnioski do sanepidu o najszybszą kontrolę" - mówili w poniedziałek posłowie Lewicy. Nikt nie jest wyłączony spod działania prawa - podkreślali.

Od soboty 27 marca do 9 kwietnia obowiązuje nowy limit osób w miejscach kultu religijnego – dopuszczalna jest jedna osoba na 20 m kw. przy zachowaniu odległości minimum 1,5 m. W świątyniach i obiektach kultu religijnego obowiązkowe jest też zakrywanie ust i nosa, z wyłączeniem osób sprawujących kult. Agnieszka Dziemianowicz-Bąk (Lewica) przypomniała na konferencji prasowej w Sejmie, że Lewica apeluje o zamknięcie kościołów w czasie trzeciej fali epidemii.

"Tak jak zamykane są hotele i restauracje tak samo świątynie powinny zostać zamknięte, bo wirus nie rozróżnia (miejsca zgromadzenia), skupisko ludzi to skupisko ludzi" - mówiła Dziemianowicz-Bąk.

Otwarte kościoły nie przestrzegają obostrzeń

Zdaniem posłów Lewicy limity, które miały obowiązywać w kościołach często nie są respektowane. Na konferencji wyświetlili zdjęcia z kilka kościołów w Polsce, gdzie w czasie niedzielnych mszy świętych licznie przybili wierni. Wiceszef klubu Lewicy Krzysztof Śmiszek mówił, że widok wypełnionych kościołów świadczy o braku szacunku do wprowadzonych przez rząd obostrzeń. "To kompromitacja państwa, to kapitulacja państwa, które nie potrafi poradzić sobie z jedną z większych instytucji w Polsce jaką jest Kościół katolicki" - stwierdził Śmiszek. Mówił - wskazując na zdjęcia ze mszy świętych - że w wielu miejscach w Polsce np. w Warszawie, Łodzi, Krakowie, Pajęcznie, Olsztynie czy Działoszynie kościoły stały się "jakimś eksterytorialnym miejscem, w którym nie obowiązują przepisy, w których można gromadzić się tłumnie i zarażać siebie i innych"

ZOBACZ: Rząd planuje częściowe otwarcie gastronomi na wiosnę. Kiedy to nastąpi?

Zawiadomienie do sanepidu

"W związku z tym składamy zawiadomienia do sanepidów w całej Polsce tam, gdzie doszło do naruszeń, tam gdzie ktoś się czuł ponad prawem, gdzie ktoś zlekceważył takie wartości jak zdrowie publiczne czy życie współobywateli" - powiedział Śmiszek. Podkreślił, że nikt nie jest wyłączony spod działania prawa. Mówił, że rząd powinien umieć wymusić na Kościele katolickim albo zamknięcie świątyń albo restrykcyjne przestrzegania obostrzeń.

"Okazuje się, że w tych wielu miejscach doszło do złamania prawa, doszło także do możliwości zakażenia się na wielką skalę, dziesiątki czy setki osób zgromadzone w jednym miejscu to jest bomba z opóźnionym zapłonem" - mówił Śmiszek.

W piątek przewodniczący KEP abp Stanisław Gądecki zaapelował o przestrzeganie aktualnego limitu uczestników zgromadzeń religijnych, o zachowywanie dystansu społecznego, zakrywanie ust i nosa oraz dezynfekcję dłoni i respektowanie zasad higieny w obiektach sakralnych. W poniedziałek rzecznik resortu zdrowia podczas konferencji prasowej podziękował episkopatowi i Kościołowi za organizację nabożeństw w Niedzielę Palmową z zachowaniem zasad sanitarnych.

"Niedziela Palmowa przebiegała w reżimie sanitarnym" – podkreślił. Zaznaczył jednocześnie, że "były wyjątki, tak jak wszędzie". "W dyskontach, innych miejscach zdarzają się ludzie nieodpowiedzialni, jednak w większości kraju widać było, że reżim sanitarny został utrzymany, za co należą się gorące podziękowania" – dodał. Rzecznik MZ wyraził nadzieję, że Święta Wielkanocne także odbędą się w reżimie sanitarnym. "Aby nie trzeba było przedłużać obostrzeń, które w tej chwili w naszym kraju obowiązują" – ocenił.

SPRAWDŹ: WOŚP 2021. Ile zebrano pieniędzy? Padł ABSOLUTNY REKORD! Owsiak podsumowuje

Sonda
Czy Kościoły w Polsce powinny zostać zamknięte?
Nasi Partnerzy polecają
Najnowsze