Wielkanoc 2021. Sklepy otwarte w Wielką Niedzielę i Lany Poniedziałek w Trójmieście. Gdzie zrobić zakupy 4 i 5 kwietnia?

i

Autor: Pixabay.com / ZDJĘCIE ILUSTRACYJNE Wielkanoc 2021. Sklepy otwarte w Wielką Niedzielę i Lany Poniedziałek w Trójmieście. Gdzie zrobić zakupy 4 i 5 kwietnia?

W Polsce wciąż trafiają gorsze artykuły niż w UE

2021-03-30 12:22

Komisja Europejska przeprowadziła badania jakości produktów spożywczych, oferowanych przez międzynarodowych producentów. Raport Wspólnego Centrum Badawczego (Joint Research Centre, JRC) przy KE wykazał, że jakość żywności różni się w zależności od kraju, do którego jest dostarczana.

Unia Europejska poinformowała, że przynajmniej 20 produktów oferowanych na rynku europejskim różni się składem, w zależności od tego, w jakim kraju są sprzedawane. Smak, wygląd i konsystencja to podstawowe różnice. Różnice sprawiły, że w 2021 r. komisja przeznaczy 1 mln euro na kontrole działania urzędów i organizacji konsumenckich.

Z unijnego raportu wynika, że do Polski dostarczana jest Coca-Cola dużo słodsza, niż napoje transportowane np.na Łotwę. Produkty, które trafiają do naszych sklepów mają mocniejszy i bardziej intensywny smak.Z kolei Coca-Cola na Węgrzech i Słowacji jest bardziej kaloryczna, niż ta sama w Hiszpanii, Danii i Polsce.

MEGA promocje w Lidlu. Perfumy LEGENDARNEJ marki za grosze. PETARDA!

Drugim produktem żywnościowym o wyraźnie zróżnicowanym smaku jest piwo Desperados - Tequila. W Polsce jest ono bardziej gorzkie niż w Czechach, Włoszech, Holandii i Niemczech. Z kolei herbata mrożona Fuze Tea o smaku brzoskwini i hibiskusa w Niemczech jest jasna, żółta, ma wyczuwalne owoce. Natomiast jej odpowiednik trafiający do Polski jest ciemnobrązowy i smakuje owocami o ciemniejszej barwie.

Komisja Europejska wymieniła jeszcze szereg innych produktów, które w zależności od kraju, różnią się składem. Do Niemiec trafiają drobno panierowane paluszki rybne Iglo, a ich odpowiednik na Węgrzech ma dużo grubszą panierkę. Płatki śniadaniowe Specjal K w Czechach są jasne, a w Niemczech ciemne. Wersja dostarczana do Włoch i na Maltę jest dużo słodsza, niż do Bułgarii i Słowenii. Różnice są odczuwalne również w smaku jogurtów. Przykładowo, Activia naturalna Danon w Niemczech i Holandii ma kwaśny posmak i kremową konsystencję, a w Belgii i Chorwacji jest słodszy, ale mniej jedwabisty.

Sonda
CZY ŻYWNOŚĆ W POLSCE JEST ZBYT DROGA?

Już w 2016 roku kilka krajów zgłaszało problem różnicowania jakości produktów. Urzędy i organizacje konsumenckie z Chorwacji, Litwy, Węgier czy Słowacji informowały, że producenci różnicują swoje towary pod względem smaku i składu w zależności od miejsca dostarczenia. Komisja Europejska zapowiedziała wtedy nowelizację dyrektywy o nieuczciwych praktykach handlowych.

Nasi Partnerzy polecają
Najnowsze