Koronawirus. W Małopolsce zaczyna brakować respiratorów! Dramatyczna sytuacja

i

Autor: archiwum se.pl

W szpitalach brakuje nie tylko respiratorów i personelu. Nie ma też tlenu

2020-11-04 9:42

Koronawirus w Polsce. Służba zdrowia w Polsce dochodzi do granicy wydolności. Lekarze, pielęgniarki i ratownicy pracują pod siły, zaczyna brakować sprzętu, a teraz okazało się, że w szpitalach pojawiają się braki tlenu wykorzystywanego do leczenia pacjentów chorych na Covid-19 - alarmuje "Dziennik Gazeta Prawna".

Brakuje tlenu w szpitalach

Rząd zastanawia się nad liberalizacja uregulowań dotyczących certyfikacji tego gazu, a nawet, w wariancie awaryjnym, nad zastosowaniem butli przemysłowych - czytamy w "DGP". Aby było to możliwe należy złagodzić przepisów budowlanych i tych dotyczących bezpieczeństwa obiektów. Takie zapisy znalazły się w ostatniej ustawie covidowej, ale dokument utknął w Sejmie, a decyzją władz PiS, kolejne posiedzenie niższej izby parlamentu zostało przeniesione na połowę listopada.

ZOBACZ RÓWNIEŻ: Pełen lockdown w Polsce! Polacy zamknięci w domach, nieczynne sklepy. Jest decyzja rządowego eksperta

Dodatkowy sprzęt i materiały ochrony osobistej trafiły do podkarpackich szpitali.

CZYTAJ TAKŻE: Wybory w USA, czyli jak wygląda głosowanie w Ameryce

Co na to Ministerstwo Zdrowia? - Niektóre placówki rozbudowały ostatnio swoje zabezpieczenie tlenowe, bo nie były przygotowane do tak wielkiej liczby łóżek respiratorowych. Wiele tych instalacji trzeba było poprawić, ale nie zawsze się dało. Możliwe są więc lokalne problemy - tłumaczy wiceminister zdrowia Sławomir Gadomski. - Na szczęście zrobiliśmy spory zapas butli tlenowych - dodaje.

Jak czytamy w dzienniku, jedna butla w karetce wystarcza "powinna wystarczyć na 3–4 pacjentów, ale korki przed SOR-ami i wielogodzinne oczekiwanie powodują, że wyczerpują się one szybciej" - relacjonują ratownicy medyczni. W "DGP" polityk PiS anonimowo ostrzega, że liberalizacja procedur to głupi pomysł. - Wystarczy, że jedna taka butla walnie w jakimś szpitalu, to rząd upadnie - przekonuje.

Źródło: "DGP"

Nasi Partnerzy polecają

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

Najnowsze