lato wakacje

i

Autor: fot. ZUS Wielkopolska

Wakacje. Ile będą kosztowały wakacje 2022?

2022-03-02 6:03

Inflacja przekłada się na wzrost cen, który nie omija również branży turystycznej. Polacy są w gorszej sytuacji przez droższe euro i dolary, a to w tych walutach touroperatorzy dokonują płatności za przelot czy hotele. Nie wiadomo też, jaka będzie sytuacja w związku z wojną na Ukrainie. Najdroższe będą wyjazdy w lipcu i sierpniu, dużo mniej będzie nas kosztował wypoczynek w czerwcu czy we wrześniu.

Niezależnie od rozwoju wydarzeń politycznych, taniej w biurach podróży raczej nie będzie, bo nic nie wskazuje na obniżenie inflacji. Na Ukrainie trwa wojna, świat narzucił na Rosję sankcje gospodarcze. Złotówka traci do euro i dolara, co również wpływa na ceny w biurach podróży, bo w takich walutach prowadzone są rozliczenia z zagranicznymi partnerami.

Jak pomóc Ukrainie? Tym organizacjom możesz zaufać

Na podstawie analizy przeprowadzonej przez ekspertów serwisu Travelplanet.pl można stwierdzić, że wakacje 2022 nie stanieją. Wydaje się też, że wakacje w Polsce zdrożeją bardziej niż te zagraniczne, bo inflacja w naszym kraju należy do najwyższych w Europie.

A inflacja i gorąca złotówka skłaniają turystów do rezerwowania sobie wakacji już teraz, zwłaszcza że ryzyko utraty pieniędzy jest żadne. Polityka biur podróży polega bowiem na maksymalnym uelastycznieniu ofert: zarezerwowany kierunek można zmienić bez żadnych dopłat, na tej samej zasadzie można zmienić termin wylotu a bardzo często – w ogóle zrezygnować z wakacji. Na dodatek teraz turysta angażuje kilka – kilkanaście procent pieniędzy, które musi wydać na założenie rezerwacji. 

Radosław Damasiewicz, prezes Travelplanet.pl:

- Jak na razie przeciętnie letnie wakacje (od 1 czerwca do 30 września) rezerwowane są za podobne pieniądze jak wakacje 2019, a więc przed pandemią. Rezerwacje, zakładane do końca lutego pokazują, że średnio trzeba na wypoczynek wydać 2320 zł (do końca lutego 2019 ten koszt wynosił 2380 zł na osobę).

Turyści, którzy w 2019 roku rezerwowali wypoczynek w Turcji za niecałe 2600 zł teraz przeznaczyli na to 2320 zł. Ciut taniej rezerwują je teraz w Grecji (2440 zł wobec 2480 zł w 2019), Egipcie (2225 zł wobec 2400 zł), Tunezji (2000 zł wobec 2250 zł).

Mniej więcej tyle za samo co w 2019 zamawiane są wakacje w Hiszpanii (2400 zł) ale rezerwacje wakacji w Bułgarii skoczyły z przeciętnie 1670 zł w 2019 roku do 1720 zł obecnie, w Albanii – z niecałych 2000 zł do niemal 2300 zł za osobę.

Bojkot rosyjskich produktów. Biedronka rezygnuje z ich sprzedaży

Oferty wciąż wyglądają atrakcyjnie. W wariancie przelot – hotel 4* - wyżywienie HB (śniadania i obiadokolacje) lub all inclusive - taki wariant wybiera przeciętnie ¾ klientów biur podróży - bułgarskie wakacje nad Morzem Czarnym w czerwcu lub wrześniu można spędzić już za ok 1100 – 1200 zł od osoby. Ale w wysokim sezonie (wakacje szkolne) trzeba przeznaczyć na to przynajmniej 400 – 500 zł więcej.

Tygodniowy letni wypoczynek w Hiszpanii poza wakacjami szkolnymi zaczyna się od 1300 – 1400 zł od osoby. W wysokim sezonie oferty są droższe o 400 – 500 zł.

Wakacje w lipcu – sierpniu w Turcji w takim standardzie to wydatek minimum 1800 zł i tylko 200 zł taniej wychodzi spędzenie ich tam w czerwcu lub wrześniu. Poniżej 2000 zł nie ma ofert lipcowych lub sierpniowych wakacji w Grecji. Poza wysokim sezonem można je spędzić już za 1700 zł od osoby.

Prezes Pekao Leszek Skiba

O analizę kosztów wakacji poprosiliśmy też eksperta z biura podróży. Piotr Henicz, wiceprezes Biura Podróży ITAKA, wiceprezes Polskiej Izby Turystyki:

- „Trudno jest w tym momencie spekulować jak będzie wyglądać rynek walut za kilka tygodni, nie mówiąc o dłuższej perspektywie. Duży wpływ na końcową cenę ma nie tylko kurs walut, ale także rodzaj kontraktu, jaki touroperator zawiera z zagranicznym kontrahentem. Zdecydowana większość naszych kontraktów to kontrakty gwarancyjne, często wieloletnie, wymagające zapłaty z góry za określoną pulę pokoi, bez względu czy będą wykorzystane czy nie. Czyli zawarte i opłacone wiele miesięcy temu. To oczywiście stanowi pewne ryzyko, ale jednocześnie daje duże możliwości negocjacyjne zarówno w kwestii ceny jak i wyboru atrakcyjnych hoteli. W przypadku kontraktów gwarancyjnych mamy pewność, że Klient otrzyma to za co zapłacił. Duży wzrost kursów walut, przy jednoczesnym wzroście cen paliw może sprawić, że utrzymanie cen opartych na kalkulacjach z zeszłego roku może być dla touroperatorów za kilka miesięcy trudne. Dlatego też warto pomyśleć o rezerwacji wakacji z jak największym wyprzedzeniem. Aktualnie ceny wyjazdów z ITAKĄ są na poziomie zbliżonym do roku ubiegłego. W ramach promocji sezonu Lato 22, wszyscy Klienci, którzy dokonają rezerwacji do końca marca mają zagwarantowaną niezmienność ceny do dnia wyjazdu.

Sonda
Jak najczęściej wykorzystujesz urlop?

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki

Najnowsze