lato wakacje

i

Autor: fot. ZUS Wielkopolska

Wakacje. Ile będą kosztowały wakacje 2022?

2022-03-02 6:03

Inflacja przekłada się na wzrost cen, który nie omija również branży turystycznej. Polacy są w gorszej sytuacji przez droższe euro i dolary, a to w tych walutach touroperatorzy dokonują płatności za przelot czy hotele. Nie wiadomo też, jaka będzie sytuacja w związku z wojną na Ukrainie. Najdroższe będą wyjazdy w lipcu i sierpniu, dużo mniej będzie nas kosztował wypoczynek w czerwcu czy we wrześniu.

Niezależnie od rozwoju wydarzeń politycznych, taniej w biurach podróży raczej nie będzie, bo nic nie wskazuje na obniżenie inflacji. Na Ukrainie trwa wojna, świat narzucił na Rosję sankcje gospodarcze. Złotówka traci do euro i dolara, co również wpływa na ceny w biurach podróży, bo w takich walutach prowadzone są rozliczenia z zagranicznymi partnerami.

Jak pomóc Ukrainie? Tym organizacjom możesz zaufać

Na podstawie analizy przeprowadzonej przez ekspertów serwisu Travelplanet.pl można stwierdzić, że wakacje 2022 nie stanieją. Wydaje się też, że wakacje w Polsce zdrożeją bardziej niż te zagraniczne, bo inflacja w naszym kraju należy do najwyższych w Europie.

A inflacja i gorąca złotówka skłaniają turystów do rezerwowania sobie wakacji już teraz, zwłaszcza że ryzyko utraty pieniędzy jest żadne. Polityka biur podróży polega bowiem na maksymalnym uelastycznieniu ofert: zarezerwowany kierunek można zmienić bez żadnych dopłat, na tej samej zasadzie można zmienić termin wylotu a bardzo często – w ogóle zrezygnować z wakacji. Na dodatek teraz turysta angażuje kilka – kilkanaście procent pieniędzy, które musi wydać na założenie rezerwacji. 

Radosław Damasiewicz, prezes Travelplanet.pl:

- Jak na razie przeciętnie letnie wakacje (od 1 czerwca do 30 września) rezerwowane są za podobne pieniądze jak wakacje 2019, a więc przed pandemią. Rezerwacje, zakładane do końca lutego pokazują, że średnio trzeba na wypoczynek wydać 2320 zł (do końca lutego 2019 ten koszt wynosił 2380 zł na osobę).

Turyści, którzy w 2019 roku rezerwowali wypoczynek w Turcji za niecałe 2600 zł teraz przeznaczyli na to 2320 zł. Ciut taniej rezerwują je teraz w Grecji (2440 zł wobec 2480 zł w 2019), Egipcie (2225 zł wobec 2400 zł), Tunezji (2000 zł wobec 2250 zł).

Mniej więcej tyle za samo co w 2019 zamawiane są wakacje w Hiszpanii (2400 zł) ale rezerwacje wakacji w Bułgarii skoczyły z przeciętnie 1670 zł w 2019 roku do 1720 zł obecnie, w Albanii – z niecałych 2000 zł do niemal 2300 zł za osobę.

Bojkot rosyjskich produktów. Biedronka rezygnuje z ich sprzedaży

Oferty wciąż wyglądają atrakcyjnie. W wariancie przelot – hotel 4* - wyżywienie HB (śniadania i obiadokolacje) lub all inclusive - taki wariant wybiera przeciętnie ¾ klientów biur podróży - bułgarskie wakacje nad Morzem Czarnym w czerwcu lub wrześniu można spędzić już za ok 1100 – 1200 zł od osoby. Ale w wysokim sezonie (wakacje szkolne) trzeba przeznaczyć na to przynajmniej 400 – 500 zł więcej.

Tygodniowy letni wypoczynek w Hiszpanii poza wakacjami szkolnymi zaczyna się od 1300 – 1400 zł od osoby. W wysokim sezonie oferty są droższe o 400 – 500 zł.

Wakacje w lipcu – sierpniu w Turcji w takim standardzie to wydatek minimum 1800 zł i tylko 200 zł taniej wychodzi spędzenie ich tam w czerwcu lub wrześniu. Poniżej 2000 zł nie ma ofert lipcowych lub sierpniowych wakacji w Grecji. Poza wysokim sezonem można je spędzić już za 1700 zł od osoby.

Prezes Pekao Leszek Skiba

O analizę kosztów wakacji poprosiliśmy też eksperta z biura podróży. Piotr Henicz, wiceprezes Biura Podróży ITAKA, wiceprezes Polskiej Izby Turystyki:

- „Trudno jest w tym momencie spekulować jak będzie wyglądać rynek walut za kilka tygodni, nie mówiąc o dłuższej perspektywie. Duży wpływ na końcową cenę ma nie tylko kurs walut, ale także rodzaj kontraktu, jaki touroperator zawiera z zagranicznym kontrahentem. Zdecydowana większość naszych kontraktów to kontrakty gwarancyjne, często wieloletnie, wymagające zapłaty z góry za określoną pulę pokoi, bez względu czy będą wykorzystane czy nie. Czyli zawarte i opłacone wiele miesięcy temu. To oczywiście stanowi pewne ryzyko, ale jednocześnie daje duże możliwości negocjacyjne zarówno w kwestii ceny jak i wyboru atrakcyjnych hoteli. W przypadku kontraktów gwarancyjnych mamy pewność, że Klient otrzyma to za co zapłacił. Duży wzrost kursów walut, przy jednoczesnym wzroście cen paliw może sprawić, że utrzymanie cen opartych na kalkulacjach z zeszłego roku może być dla touroperatorów za kilka miesięcy trudne. Dlatego też warto pomyśleć o rezerwacji wakacji z jak największym wyprzedzeniem. Aktualnie ceny wyjazdów z ITAKĄ są na poziomie zbliżonym do roku ubiegłego. W ramach promocji sezonu Lato 22, wszyscy Klienci, którzy dokonają rezerwacji do końca marca mają zagwarantowaną niezmienność ceny do dnia wyjazdu.

Sonda
Jak najczęściej wykorzystujesz urlop?
Nasi Partnerzy polecają

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

Najnowsze