XIV Europejski Kongres Gospodarczy, Mateusz Morawiecki

i

Autor: ART SERVICE/SUPER EXPRESS XIV Europejski Kongres Gospodarczy, Mateusz Morawiecki

Wakacje kredytowe bez naliczania odsetek. Premier Morawiecki podał konkrety

2022-04-26 15:35

- Robimy wszystko, aby ulżyć kredytobiorcom. Wprowadzamy wakacje kredytowe w roku 2022 i 2023, co daje cztery przerwy w płaceniu rat na rok bez odsetek. Cała ta zmiana ma dać nadzieję tym, którzy chcą mieć kredyt w przyszłości, możliwie na stałej stopie procentowej i nadzieją na kupno mieszkania. Ta zmiana w polskim systemie bankowym musi być ulgą dla polskich rodzin. Ona będzie wiązała się z dużymi wpłatami ze strony banków, także na tzw. fundusz pomocowy - mówił podczas wtorkowej (26.04) konferencji prasowej premier Mateusz Morawiecki.

- Wprowadzamy rozwiązania w ramach Tarczy Antyputinowskiej, które będą wsparciem dla 2 milionów polskich rodzin posiadających kredyty hipoteczne w złotym. Od 2023 r. będzie można skorzystać z niższych stawek referencyjnych. Od 1 stycznia będzie to stawka niższa niż WIBOR, pochodząca z rynku międzybankowego. Będzie to bardziej transparentna stawka i niższa - zapowiedział Morawiecki.

Wartość wsparcia dla kredytobiorców :

  • wakacje kredytowe➡️ok. 3 mld zł rocznie
  • Pomoc dla kredytobiorców z problemami ➡️ 1,3 mld zł w 2022 r. i 2 mld zł w 2023 r.
  • Wprowadzenie nowego wskaźnika oprocentowania kredytu w miejsce WIBORu ➡️ ok. 1 mld zł rocznie

Aby skorzystać z dopłat do rat kredytów wystarczy spełnić jeden z warunków:

  • co najmniej jeden z kredytobiorców posiada status bezrobotnego,
  • miesięczne koszty obsługi kredytu mieszkaniowego przekraczają 50 proc. dochodów osiąganych miesięcznie.
  • miesięczny dochód w 2022 r. po odjęciu kosztów kredytu nie przekracza: 1552 zł /os. w gospodarstwach jednoosobowych lub 1200 zł /os. w gospodarstwach wieloosobowych
Express Biedrzyckiej - dr Anna Materska-Sosnowska: Premier Morawiecki jest coraz słabszy. Dużo mówi, ale nic z tego nie wynika

- Mamy rozwiązanie dla Polaków, którzy znaleźli się w trudnej sytuacji, którzy stracili pracę. Wprowadzamy dofinansowanie do 2000 zł do raty z odsetkami, które może trwać do 3 lat. 1/3 dofinansowania może zostać umorzona, czyli do 20 tys. zł. – wyliczał premier podczas konferencji. Jak dodał Morawiecki, koszty tej polityki muszą ponieść banki. Depozyty oprocentowane są nisko, a kredyty na dużo więcej procent. Różnica między średnią stawką depozytową a kredytową jest wysoka, dlatego apeluję do banków o jak najszybsze oprocentowanie depozytów dla ludzi - stwierdził premier.

Premier Mateusz Morawiecki odniósł się również do deficytu budżetowego. Jak oświadczył rząd zakłada, iż tegoroczny deficyt budżetowy przekroczy 4 proc. PKB, ale ma nadzieję, że będzie niższy. - Mamy bardzo dużą nadzieję, podpartą realnie spływającymi podatkami (...), że ten deficyt już w tym roku będzie niższy niż 4 proc. PKB - powiedział Morawiecki.

Jak przypomniał, założenie na 2023 r. mówi o deficycie wyższym niż 3,5 proc., PKB, ale - jak zaznaczył szef rządu - tu także jest optymistą i sądzi, że może znaleźć się w przedziale 3-3,5 proc. - W kolejnym roku 2024 zakładamy spadek poniżej 3 proc. - zaznaczył Morawiecki. Dodał, że jego zdaniem agencje ratingowe i rynki finansowe ocenią "bardzo wysoko" rządowy program konwergencji.

Sonda
Czy dajesz jeszcze radę spłacać kredyt?
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE
Najnowsze