XIV Europejski Kongres Gospodarczy, Mateusz Morawiecki

i

Autor: ART SERVICE/SUPER EXPRESS XIV Europejski Kongres Gospodarczy, Mateusz Morawiecki

Wakacje kredytowe bez naliczania odsetek. Premier Morawiecki podał konkrety

2022-04-26 15:35

- Robimy wszystko, aby ulżyć kredytobiorcom. Wprowadzamy wakacje kredytowe w roku 2022 i 2023, co daje cztery przerwy w płaceniu rat na rok bez odsetek. Cała ta zmiana ma dać nadzieję tym, którzy chcą mieć kredyt w przyszłości, możliwie na stałej stopie procentowej i nadzieją na kupno mieszkania. Ta zmiana w polskim systemie bankowym musi być ulgą dla polskich rodzin. Ona będzie wiązała się z dużymi wpłatami ze strony banków, także na tzw. fundusz pomocowy - mówił podczas wtorkowej (26.04) konferencji prasowej premier Mateusz Morawiecki.

- Wprowadzamy rozwiązania w ramach Tarczy Antyputinowskiej, które będą wsparciem dla 2 milionów polskich rodzin posiadających kredyty hipoteczne w złotym. Od 2023 r. będzie można skorzystać z niższych stawek referencyjnych. Od 1 stycznia będzie to stawka niższa niż WIBOR, pochodząca z rynku międzybankowego. Będzie to bardziej transparentna stawka i niższa - zapowiedział Morawiecki.

Wartość wsparcia dla kredytobiorców :

  • wakacje kredytowe➡️ok. 3 mld zł rocznie
  • Pomoc dla kredytobiorców z problemami ➡️ 1,3 mld zł w 2022 r. i 2 mld zł w 2023 r.
  • Wprowadzenie nowego wskaźnika oprocentowania kredytu w miejsce WIBORu ➡️ ok. 1 mld zł rocznie

Aby skorzystać z dopłat do rat kredytów wystarczy spełnić jeden z warunków:

  • co najmniej jeden z kredytobiorców posiada status bezrobotnego,
  • miesięczne koszty obsługi kredytu mieszkaniowego przekraczają 50 proc. dochodów osiąganych miesięcznie.
  • miesięczny dochód w 2022 r. po odjęciu kosztów kredytu nie przekracza: 1552 zł /os. w gospodarstwach jednoosobowych lub 1200 zł /os. w gospodarstwach wieloosobowych
Express Biedrzyckiej - dr Anna Materska-Sosnowska: Premier Morawiecki jest coraz słabszy. Dużo mówi, ale nic z tego nie wynika

- Mamy rozwiązanie dla Polaków, którzy znaleźli się w trudnej sytuacji, którzy stracili pracę. Wprowadzamy dofinansowanie do 2000 zł do raty z odsetkami, które może trwać do 3 lat. 1/3 dofinansowania może zostać umorzona, czyli do 20 tys. zł. – wyliczał premier podczas konferencji. Jak dodał Morawiecki, koszty tej polityki muszą ponieść banki. Depozyty oprocentowane są nisko, a kredyty na dużo więcej procent. Różnica między średnią stawką depozytową a kredytową jest wysoka, dlatego apeluję do banków o jak najszybsze oprocentowanie depozytów dla ludzi - stwierdził premier.

Premier Mateusz Morawiecki odniósł się również do deficytu budżetowego. Jak oświadczył rząd zakłada, iż tegoroczny deficyt budżetowy przekroczy 4 proc. PKB, ale ma nadzieję, że będzie niższy. - Mamy bardzo dużą nadzieję, podpartą realnie spływającymi podatkami (...), że ten deficyt już w tym roku będzie niższy niż 4 proc. PKB - powiedział Morawiecki.

Jak przypomniał, założenie na 2023 r. mówi o deficycie wyższym niż 3,5 proc., PKB, ale - jak zaznaczył szef rządu - tu także jest optymistą i sądzi, że może znaleźć się w przedziale 3-3,5 proc. - W kolejnym roku 2024 zakładamy spadek poniżej 3 proc. - zaznaczył Morawiecki. Dodał, że jego zdaniem agencje ratingowe i rynki finansowe ocenią "bardzo wysoko" rządowy program konwergencji.

Sonda
Czy dajesz jeszcze radę spłacać kredyt?
Nasi Partnerzy polecają

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

Najnowsze

Materiał sponsorowany