Waldemar Buda: Spodziewamy się zaliczki na KPO w tym roku

2021-09-15 17:10
Polski Ład pieniądze samorządy
Autor: _Alicja_/pixabay

- W najbliższych tygodniach spodziewamy się, że Komisja Europejska zaakceptuje polski Krajowy Plan Odbudowy – powiedział w Sejmie wiceminister funduszy i polityki regionalnej Waldemar Buda, który w imieniu premiera Mateusza Morawieckiego przedstawił posłom informację o stanie negocjacji Krajowego Planu Odbudowy. Krajowy Plan Odbudowy ma być podstawą do sięgnięcia przez Polskę w ramach Funduszu Odbudowy po dodatkowe środki z UE na walkę ze skutkami pandemii koronawirusa w gospodarce.

KPO musi przygotować każde państwo członkowskie i przesłać do Komisji Europejskiej. Z Funduszu Odbudowy Polska będzie miała do dyspozycji około 58 mld euro. KE poinformowała ostatnio, że zdecydowała się zwrócić do Trybunału Sprawiedliwości UE o nałożenie kar finansowych na Polskę.

- Wszystkie uwagi zgłaszane przez KE zostały wdrożone do KPO, czekamy na informację zwrotną. Liczę, że na przełomie września i października będzie można mówić już o akceptacji KPO - mówił w środę rzecznik rządu Piotr Müller.

KARPACZ 2021: Radosław Sierpiński - Jak wziąć udział w badaniach klinicznych? Wyjaśnia Agencja Badań Medycznych

- Zakończyliśmy negocjacje z Komisją Europejską na poziomie technicznym 12 lipca i od tego czasu nie pojawiają się nowe tematy. Komisja Europejska powinna go zaakceptować w ciągu kilku tygodni – informował dziś w Sejmie minister Waldemar Buda.

Beata Maciejewska z Lewicy zwróciła uwagę na to, że w trakcie sejmowej informacji "w ławach rządowych nie ma w zasadzie nikogo oprócz pana ministra Budy". Jak mówiła, z technicznego punktu widzenia może wszystko jest w porządku, ale z politycznego i merytorycznego nic nie jest w porządku.

Andrzej Grzyb z Koalicji Polskiej zarzucił rządzącym, że ostateczny kształt KPO został przedstawiony KE bez udziału polskiego parlamentu. - Gdyby było więcej dobrej woli w rozmowie z polskim parlamentem, to pewnie wiele trudności związanej z zatwierdzeniem KPO byśmy uniknęli - powiedział Andrzej Grzyb.

Posłanka Paulina Hennig-Kloska z Polska 2050 wskazała, że 17 państw ma już dziś zaakceptowane KPO, 12 otrzymało pierwsze wypłaty. "Gdzie nasze pieniądze?" - pytała.

Małe sklepy masowo bankrutują. Zakaz handlu im nie pomógł

Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE
Najnowsze