Waloryzacja 2020. Emerytury i renty już jutro w górę!

2020-02-10 4:41 WSB
Emerytury 2020
Autor: Shutterstock

Waloryzacja rent i emerytur 2020 będzie znana już jutro. GUS podając realny wzrost wynagrodzeń w 2019 sprawi, że emeryci i renciści dowiedzą się, ile faktycznie wyniesie ich emerytura po marcowych podwyżkach. Póki co przedstawiamy dwa scenariusze waloryzacji 2020 – podwyżka emerytur i rent prognozowana przez rząd oraz przez Unię Europejską.

Waloryzacja rent i emerytur 2020
Waloryzacja 2020 nastąpi już w marcu i wszyscy emeryci i renciści poczują zastrzyk gotówki – dla jednych będzie on minimalny, dla innych bardzo pokaźny. Podobnie jak w ubiegłym roku PiS zdecydował, że waloryzacja emerytur i rent w 2020 roku będzie łączona – kwotowa i procentowa. Najniższe emerytury zostaną podniesione do poziomu 1200 złotych brutto, a następnie waloryzowane w kwocie 70 złotych. Dopiero gdy podwyżka wynikająca z procentowej byłaby wyższa od wspomnianej kwoty, emeryci i renciści otrzymają wzrost świadczeń o procent. Rząd Mateusza Morawieckiego przewiduje, że ten wyniesie 3,24 proc. (oficjalnie waloryzację poznamy 11 lutego 2020 roku), podczas gdy spekulacje UE sugerują, że waloryzacja w 2020 będzie wyższa i może sięgnąć nawet 3,5 proc.

PRZECZYTAJ KONIECZNIE: Dramat emerytów! Nie ma pieniędzy na wypłaty trzynastek w tym roku?

Waloryzacja rent i emerytur to coroczny wzrost świadczeń emerytalnych i rentowych związany z inflacją (wzrostem cen produktów) oraz realnym wzrostem wynagrodzeń. Właśnie ten ostatni wskaźnik zostanie podany przez Główny Urząd Statystyczny jutro, dzięki czemu emeryci i renciści dowiedzą się, na jaką podwyżkę mogą liczyć.

ZOBACZ TAKŻE: Nie wszyscy dostaną podwyżki płacy minimalnej. Sprawdź, kogo nie ma w tej grupie

Obecnie seniorzy otrzymali zapewnienie polityków, że w tym roku także dostaną trzynaste emerytury. Trzynastki dla emerytów i rencistów mają być wypłacane w kwietniu oraz, dla niektórych, w maju.

Ile kosztuje sanatorium, które uzdrowisko w Polsce wybrać? Poradnik kuracjusza

Najnowsze