500 plus/ zdj. poglądowe

i

Autor: Unsplash - Kenny Eliason 500 plus

Program 500 plus

Waloryzacja 500 plus przesądzona. Maląg zdradza nowe programy dla polskich rodzin

2022-09-12 11:28

Waloryzacja programu 500 plus nie została uwzględniona w projekcie budżetu państwa ma rok 2023. W rozmowie z "Faktem" potwierdziła to minister rodziny i polityki społecznej Marlena Maląg. Zdradziła również jakie propozycje dla polskich rodzin przygotował rząd.

Minister Maląg o waloryzacji programu 500 plus

Program "500 plus" to flagowy program polskiego rządu. Choć zawarte w nazwie 500 złotych nie jest już warte tyle co na samym początku ze względu na wciąż rosnący poziom inflacji - rząd nie planuje waloryzacji programu.

Minister rodziny i polityki społecznej Marlena Maląg wielokrotnie pytana o ewentualną waloryzację odpowiadała, że aktualnie rząd nie przewiduje takiej możliwości. W rozmowie z "Faktem" ponownie podkreśliła swoje stanowisko w tej sprawie.

"Na chwilę obecną nie przewidujemy waloryzację wysokości świadczenia 500 plus, ale kompleksowe wsparcie dla rodzin w różnych obszarach tak, by polityka rodzinna była systemowa i kompleksowa" - poinformowała Marlena Maląg.

Forum w Karpaczu 2022: Marlena Maląg

Nowe rozwiązania dla polskich rodzin. Rząd pracuje nad zmianami

Wysokość świadczenia "500 plus" nie ulegnie zmianie w najbliższym czasie. Minister rodziny i polityki społecznej Marlena Maląg podkreśliła jednak, że rząd pracuje nad nowymi rozwiązaniami skierowanymi do polskich rodzin.

"Wiemy, że potrzebne jest wsparcie rodziców dzieci do lat trzech, potrzebna jest polityka mieszkaniowa. Dlatego też ustawa o gwarancji wkładu własnego i możliwości umorzenia tego wkładu. Ale też zmiany we wprowadzaniu kolejnych rozwiązań związanych z rynkiem pracy, jak elastyczny czas pracy, tak by można było łączyć życie zawodowe z rodzinnym" - poinformowała w rozmowie z "Faktem".

Wizja stabilizacji i analiza projektu ustawy

Zapowiadane zmiany w kodeksie pracy będą dotyczyły między innymi: wydłużenie urlopów rodzicielskich (z aktualnych 32 tygodni do 41 tygodni) czy eliminacji umów zleceń oraz ich "ozusowania".

"To daje stabilizację. Projekt ustawy jest gotowy, jeszcze analizujemy, kiedy będziemy go procedować, pewnie obowiązywać będzie dłuższe vacatio legis" - podkreśliła w rozmowie z "Faktem".

Sonda
Czy 500 plus powinno zostać zwaloryzowane do 700 zł?
Najnowsze