Waloryzacja 500 plus. Inflacja pożera świadczenie na dziecko! Rodzice dostaną więcej?

2021-11-09 12:59
Świadczenie 500+
Autor: flickr.com

Program Rodzina 500 Plus dziś jest już stałym elementem budżetu wielu gospodarstw domowych. Wprowadzony kilka lat temu był przełomem we wsparciu społecznym, ale od tamtej pory kwota nie zmieniła się. Inflacja nie ustępuje, ceny rosną, a pieniądze są coraz mniej warte. Tymczasem świadczenie niezmiennie wynosi 500 zł na każde dziecko. W tym samym czasie rosły pensje, a wiele innych świadczeń było waloryzowanych. Gdyby 500 plus traktowano tak jak emeryturę, dziś rodziny otrzymywałyby ponad 600 zł, a w przyszłości jeszcze więcej.

Inflacja nie ma litości. Spadająca wartość pieniądza pożera nasze wypłaty, oszczędności, a także świadczenia. Pensje można negocjować. Emerytury, renty i niektóre inne świadczenia są waloryzowane. Tymczasem 500 plus od lat zamrożone jest w tej samej kwocie. W efekcie 500 plus z 2016 roku i 500 plus wypłacane obecnie - to zupełnie inne pieniądze, których wartość stale spada. W roku pandemii, 2020, inflacja przyspieszyła, zmniejszając 500 plus do de facto 450 plus. W najbliższym czasie 500 plus skurczy się już o 100 zł i realnie wyniesie jedynie 400 zł.

Jednocześnie, dzięki inflacji i rosnącym podatkom, budżet państwa dostaje coraz więcej pieniędzy. Polski think tank Instytut Emerytalny rozważył scenariusz, w którym wypłaty z programu Rodzina 500 Plus byłyby waloryzowane, tak jak emerytura.

Analitycy Instytutu Emerytalnego wzięli pod uwagę przyszłoroczny wzrost świadczenia i wykorzystali wskaźnik waloryzacji 5,85 proc. Ile w takim przypadku otrzymywałyby polskie rodziny? Tłumaczymy poniżej.

Bezwarunkowy dochód podstawowy lepszy niż 500 Plus: 1200 zł dla każdego Polaka

Nowe 500 plus. Pieniądze dostaniesz TYLKO na te produkty!

Według analizy Instytutu Emerytalnego, waloryzowane 500 plus po roku wzrosłoby zaledwie o 2,20 zł. W miarę wzrostu kosztów życia, wzrost 500 plus również by przyśpieszał. Waloryzowane świadczenie w pechowym 2020 roku wyniosłoby ponad 550 zł. Obecnie otrzymywalibyśmy ponad 574 zł, a w przyszłym roku dokładnie 607,85 zł.

Czy faktycznie są szanse na podniesienie świadczenia? Co jakiś czas w mediach pojawiają się nieoficjalne komunikaty, że rząd chce podwyższyć świadczenie, które wypłacane jest na każde dziecko w Polsce. Ogromne nadzieje rodzice wiązali z Polskim Ładem. Jak na razie żadne oficjalne decyzje nie zapadły i nic nie wskazuje na to, by 500 plus miało urosnąć.

Rodzina 500 Plus jest to program socjalny wprowadzony w kraju od 1 kwietnia 2016 roku, przez ówczesny rząd Prawa i Sprawiedliwości. Jego założeniem była pomoc rodzinom wychowującym dzieci poprzez comiesięczny dodatek w wysokości 500 zł. Początkowo przyznawano go tylko na drugie i kolejne dzieci w rodzinach wielodzietnych. Wyznacznikiem było też kryterium dochodowe. Zmianę przepisów wprowadzono w 2019 roku i od tego czasu o świadczenie Rodzina 500 Plus można starać się także na pierwsze dziecko. Przestało też obowiązywać kryterium dochodowe.

Sonda
Pobierasz pieniądze ze świadczeń 500 plus i "Dobry start"?
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE
Najnowsze