Zakład Ubezpieczeń Społecznych

i

Autor: Bartosz Krupa/East News Zakład Ubezpieczeń Społecznych

Waloryzacja rent i emerytur 2022 r. Mamy najnowsze wyliczenia! Ile zyskają emeryci?

2021-11-08 12:04

Po najnowszym, listopadowym "Raporcie o inflacji", w którym Narodowy Bank Polski prognozuje na ten rok inflację na poziomie 4,9 proc., w 2022 r. 5,8 proc. oraz wzrost wynagrodzeń o 8,4 proc. w tym roku, i 8,2 proc. w przyszłym, przyjęliśmy wskaźnik waloryzacji rent i emerytur na poziomie 6,8 proc.

Waloryzacja rent i emerytur 2022

Według naszych wyliczeń, mając 1025 zł emerytury, świadczenie wzrośnie o 69,7 zł i wyniesie 1094,7 zł., jeśli mamy obecnie 2660 zł, dostaniemy o 180,88 zł więcej, co oznacza, że będziemy pobierać 2840,88 zł emerytury. Pobierając 3314 zł, po waloryzacji otrzymamy 3539,35 zł. Zyskamy więc 225,35 gr. Szczegółowe wyliczenia przedstawiamy w galerii. 

Rząd w ustawie budżetowej nie przewidział ani kroczącej, ani galopującej inflacji i założył, że w przyszłym roku ten wskaźnik wyniesie 4,89 proc. Przy tych założeniach zapisane jest w ustawie 10,5 mld zł na podwyżkę dla seniorów. Dziś już wiadomo, że rządzący będą musieli te plany zweryfikować i dosypać pieniędzy.

SPRAWDŹ: Emerytura po zmarłym małżonku. Kto, i ile może dostać

Ostateczny wskaźnik waloryzacji poznamy w lutym 2022 r., wtedy GUS opublikuje wskaźniki dotyczące inflacji i wzrostu wynagrodzeń. Oficjalnie minimalna emerytura, renta z tytułu całkowitej niezdolności do pracy, renta rodzinna i renta socjalna wynoszą 1250,88 zł brutto. Renta z tytułu częściowej niezdolności do pracy wynosi 938,16 zł brutto. 

Nowe zasady waloryzacji 2021! Ile otrzymają najbiedniejsi emeryci? Wiemy!

Tymczasem wciąż jeszcze wypłacane są emerytury groszowe. Obecnie mamy ponad 360 tys. emerytur mniejszych od emerytury minimalnej. Najniższa emerytura groszowa w Polsce to 3 grosze. Gertruda Uścińska, prezes ZUS, chce w ogóle likwidacji wypłat takich świadczeń, tłumacząc to względami ekonomicznymi, bo sama obsługa wypłaty groszowej emerytury jest wielokrotnie droższa niż wartość samego świadczenia. To naraża Fundusz Ubezpieczeń Społecznych (z jego środków którego ZUS wypłaca emerytury) na potężne straty finansowe.

Emerytury groszowe otrzymują przede wszystkim osoby, które nie przepracowały 20-25 lat. By takie sytuacje się nie zdarzały w przyszłości, to prawo do świadczenia emerytalnego powinno być po co najmniej 10-15 przepracowanych latach plus rzecz jasna osiągnięciu odpowiedniego wieku. Obecnie w Polsce wiek emerytalny dla kobiet to 60 lat, a dla mężczyzn - 65 lat. W stażu pracy liczącym się do emerytury niezwykle istotne znaczenie mają umowy śmieciowe, z którymi nie umieją poradzić sobie kolejne rządy, a jak wiadomo - są one nadużywane przez firmy zwłaszcza w tzw. wolnych zawodach. 

Sonda
Czy pracownicy ZUS powinni zarabiać więcej?
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE
Najnowsze