Waloryzacja rent i emerytur 2022

i

Autor: Getty Images Waloryzacja rent i emerytur 2022

Oszukano emerytów?! Brak waloryzacji emerytur przez ogromną drożyznę?

2022-02-02 8:59

Minister Marlena Maląg podała bardzo ważne dane, dzięki którym emeryci mogą dowiedzieć się jak będzie wyglądała ich emerytura. Wygląda na to, że wynagrodzenia seniorów wzrosną w znacznie mniejszym stopniu, niż można było sądzić jeszcze kilka miesięcy temu. Okazuje się, że wskaźnik waloryzacji będzie niższy niż poziom inflacji, co oznacza, że niewielki wzrost świadczeń seniorów pochłonie drożyzna. Sprawdźcie, ile dostaniecie pieniędzy po waloryzacji.

Waloryzacja rent i emerytur 2022

W przyjętej przez Sejm ustawie budżetowej na 2022 r. przyjęto wskaźnik waloryzacji emerytur i rent w wysokości 104,89 proc. Jak wcześniej informował resort rodziny, ze względu m.in. na wzrost inflacji, rzeczywisty wskaźnik waloryzacji będzie różnić się od prognozowanego. - Waloryzacja emerytur i rent idzie w kierunku 6 proc. - zdradziła minister rodziny i polityki społecznej Marlena Maląg, zaznaczając, że dokladny wskaźnik poznamy po podaniu przez prezesa GUS realnych wartości inflacji i wzrostu wynagrodzeń w 2021 r.

Podobnej podwyżki spodziewa się prezes ZUS Gertruda Uścińska. - Czekamy na ostatni wskaźnik, około 6 lutego pani minister ogłosi w rozporządzeniu. Gdzieś to idzie w kierunku tych 6 procent – stwierdziła. Inflacja nie odpuszcza , a koszty życia stale rosną. Wielu emerytów dobrze wie jak trudno w takiej sytuacji związać koniec z końcem. Dlatego wielu seniorów z niecierpliwością czeka na podwyżki. W przypadku waloryzacji 6 proc. ich sytuacja nie zmieni się jednak diametralnie.

Najubożsi emeryci zyskają zaledwie kilkadziesiąt złotych. Magiczną barierę podwyżki ponad 100 zł przekroczą emeryci, których świadczenie obecnie wynosi ok. 1700 zł. Na podwyżkę w wysokości 150 zł mogą liczyć seniorzy z emeryturą 2500 zł. Oczywiście jak zawsze w przypadku procentowej waloryzacji - im wyższe świadczenie, tym wyższa podwyżka. Dlatego seniorzy z emeryturą w wysokości ok. 3000 zł dostaną ok. 180 zł więcej, a najbogatsi jeszcze więcej.

Zgodnie z ustawą o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych świadczenia te podlegają corocznie waloryzacji od 1 marca. Wskaźnik waloryzacji to średnioroczny wskaźnik cen towarów i usług konsumpcyjnych w poprzednim roku kalendarzowym, zwiększony o co najmniej 20 proc. realnego wzrostu przeciętnego wynagrodzenia w poprzednim roku kalendarzowym.

Ostateczne decyzja dotycząca wysokości wskaźnika waloryzacji zapadnie dopiero w lutym 2022 roku, a świadczenia będą waloryzowane od marca.

BIEDA EMERYTÓW! Zostaną nam tylko LAMPY NAFTOWE |Komentery
Sonda
Czy obecny wskaźnik waloryzacji jest na odpowiednim poziomie?

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki

Najnowsze