500 plus

i

Autor: Terlecki fot. Aleksander Gulczyński

Programy socjalne w Polsce

Waloryzacja programu 500 plus. Wciąż toczą się dyskusje

2022-10-28 8:12

Choć wybory dopiero w przyszłym roku, w sejmowych kuluarach już trwa przedwyborcza gorączka. Jednym z głównych tematów jest potencjalna waloryzacja programu 500 plus. Jak informuje Gazeta Wyborcza posłowie PiS chcą podwyższenia świadczenia, aby chwalić się tym na spotkaniach wyborczych. W partii trwa zacięty spór.

Program 500 plus a inflacja. Ile jest warte świadczenie?

We wrześniu 2022 roku wskaźnik inflacji wyniósł 17,2 proc. W związku z tym pieniądz traci na wartości - a wraz z pieniądzem wszystkie programy socjalne w tym sztandarowy program partii rządzącej - 500 plus.

"500 plus" zostało wprowadzone w 2016 roku i od momentu wprowadzenia nie zostało objęte żadną waloryzacją pomimo wciąż rosnącej inflacji. "To powoduje, że obecne 500+ jest de facto warte ok. 364 zł" - poinformował Oskar Sobolewski ekspert emerytalny i założyciel inicjatywy Debata Emerytalna cytowany przez portal wyborcza.biz.

W PiS trwa spór o 500 plus. Posłowie nalegają na waloryzację, premier jest przeciwny

Jak informuje Wyborcza posłowie Prawa i Sprawiedliwości naciskają na podwyższenie 500 plus do 700 plus. "Na spotkaniach wyborczych ludzie słusznie mówią nam że za 500 plus coraz mniej można kupić i pytają się czy kiedy świadczenie wzrośnie. Odpowiadamy trochę wymijająco że "trwają wyliczenie", "prowadzone są analizy" a z drugiej strony przekazujemy do centrali partii jakie są oczekiwanie społeczne i liczymy że zapadnie decyzja o wzroście 500 plus" - poinformował w rozmowie z Wyborczą jeden z posłów partii. Podkreślił, że liczy na wzrost świadczenia - minimum do kwoty 700 zł, maksimum do 800 zł.

Waloryzacja świadczenia ma również swoich przeciwników - wśród nich Mateusz Morawiecki i zarząd Ministerstwa Finansów. Premier (nieoficjalnie) podkreśla, że nie stać nas - jako państwa - na waloryzację 500 plus. Analizując dane związane z budżetem państwa - szef rządu może mieć rację.

Świadczyć o tym może fakt, że na początku października wiceminister finansów Artur Soboń poruszył kwestię wprowadzenia ewentualnego kryterium dochodowego na 500 plus.

Demograficzna porażka programu 500 plus

Program 500 plus miał sprzyjać poprawie sytuacji demograficznej w Polsce - zwłaszcza zwiększeniu dzietności. Jak informuje Wyborcza w 2021 r. urodziło się 331 tys. dzieci - czyli o 24 tys. mniej niż rok wcześniej. We wrześniu 2022 roku urodziło się 26,6 czyli o 2,2 tys. mniej niż rok wcześniej, a w okresie styczeń - wrzesień 2022 na świat przyszło tylko 235 tys. dzieci (rok wcześniej 251 tys.). Są to najgorsze dane od końca II wojny światowej.

"Od 700+ też dzieci nie przybędzie, bo do tego potrzebna jest kompleksowa polityka rodzinna, pozwalająca łączyć pracę z wychowaniem dzieci, poprawa służby zdrowia, większa liczba i co za tym idzie - dostępność żłobków itp." - podkreślił w rozmowie z Wyborczą ekonomista Rafał Mundry. Podobnego zdania jest Oskar Sobolewski, który zaznacza, że Polki boją się rodzić dzieci (pokłosie zaostrzenia ustawy antyaborcyjnej). 

Waloryzacja programu 500 plus. Wszystko dla wyborczych głosów

Posłowie PiS będą dążyli do waloryzacji programu ze względu na uzyskanie wyższego poparcia politycznego. Jednak według najnowszego sondażu Kantar na PiS zagłosowałoby 28 proc. badanych, co oznacza spadek o 1 proc. Rośnie natomiast poparcie dla Koalicji Obywatelskiej.

"Jestem przekonany, że przed wyborami na przyszłorocznej konwencji partii ogłosimy podwyższenie 500+. Tego oczekują od nas wyborcy" - powiedział Wyborczej jeden z posłów Prawa i Sprawiedliwości.

Sonda
Czy 500 plus powinno zostać zwaloryzowane przez inflację?
Pieniądze to nie wszystko - Stanisław Szwed

Czy przez działania rządu Polska pogrąży się w kryzysie na lata?

Posłuchaj mało optymistycznej prognozy gościa podcastu Express Biedrzyckiej!

Listen to "To środowisko doprowadza państwo do ruiny - Marek Sawicki ostro o PiS! EXPRESS BIEDRZYCKIEJ" on Spreaker.
Nasi Partnerzy polecają
Najnowsze