Adam Glapiński

i

Autor: Super Express (2) Adam Glapiński

Stopy procentowe

Ważne wieści dla kredytobiorców! RPP podjęła decyzję o stopach procentowych

2024-05-09 15:48

Na posiedzeniu Rady Polityki Pieniężnej w dniach 8-9 maja zapadła kolejna decyzja o niepodnoszeniu stóp procentowych. Ostatni raz obniżka była przeprowadzona w październiku 2023 roku i wiele wskazuje na to, że kredytobiorcy jeszcze długo będą się mierzyć z wysokimi ratami.

RPP utrzymuje stopy procentowe

Jak czytamy w komunikacie na stronie NBP, RPP podjęło decyzję o utrzymaniu stóp procentowych. Tym samym znajdują się one obecnie na poziomie:

  • stopa referencyjna 5,75% w skali rocznej;
  • stopa lombardowa 6,25% w skali rocznej;
  • stopa depozytowa 5,25% w skali rocznej;
  • stopa redyskontowa weksli 5,80% w skali rocznej;

Bartosza Sawicki analityk Cinckiarz.pl komentuje decyzję RPP

Jak zauważa ekspert, ostatni raz stopy procentowe były obniżone w październiku 2023 roku. Wtedy zredukowano stopę referencyjną o 25 pb, co miało zakończyć trwający dwa miesiące cykl obniżek. Łącznie obniżyło w tym czasie stopy procentowe o 100 pb. Zdaniem Sawickiego, w tym roku szanse na spadek rat kredytów są "iluzoryczne".

- Władze monetarne od pół roku powołują się na wysoki poziom niepewności, przede wszystkim regulacyjnej. Wycofywanie się rządu z działań osłonowych po wyhamowaniu inflacji z przeszło 18 do 2 proc. r/r już zaczęło podbijać ceny. W kwietniu dynamika CPI podniosła się do 2,4 proc., w czym wiodący udział miała drożejąca o 2,1 proc. m/m żywność. Ostra konkurencja sieci handlowych sprawia, że domowe budżety Polaków w pełni odczują konsekwencje przywrócenia 5-proc. stawki podatku VAT na żywność dopiero w kolejnych miesiącach. Z kolei od połowy roku o niemal 30 proc. podskoczą koszty energii elektrycznej dla gospodarstw domowych. O połowę mniejszą skalę przybierze wzrost rachunków za gaz. Gdy czynniki te w pełni zostaną odzwierciedlone w danych o inflacji, presja cenowa będzie mieć dołek daleko za sobą. Dynamika CPI najpewniej będzie już wykraczać poza dopuszczalne pasmo odchyleń od 2,5 proc. celu inflacyjnego i zmierzać w kierunku 5 proc. r/r, gdzie dotrze pod koniec 2024 r. - pisze Sawicki.

Ekspert podkreśla, że wzrost gospodarczy w pierwszym kwartale rozczarował, ale nie przekonuje to RPP do obniżenia stóp procentowych. Wstępny odczyt GUS z maja wskazuje na dynamikę wzrostu PKB o 1,5 proc. ale perspektywy są pozytywne, bo za kilka miesięcy powinno dojść do zwiększenia konsumpcji co ma wynikać rosnącymi dochodami. Dlatego też RPP wstrzymuje się z obniżkami.

- Nastawienie władz monetarnych od miesięcy wyróżnia złotego na tle pozostałej dwójki walut regionu. Czesi, w ramach trwającego cyklu, ścieli jak dotąd koszt pieniądza z 7 do 5,25 proc., Węgrzy z 14 do 7,75 proc., a do finiszu luzowania w obu przypadkach jeszcze daleka droga. W rezultacie złoty w relacji do forinta i korony czeskiej umocnił się o ok. 5 proc. Teraz niechęć RPP do obniżek zaczyna coraz mocniej kontrastować także z krokami banków centralnych gospodarek rozwiniętych. Już w marcu SNB ściął koszt pieniądza, kładąc fundament pod trend spadkowy w notowaniach franka szwajcarskiego. W środę obniżono koszt pieniądza w Szwecji, co na próbę wystawia poturbowaną koronę. Szwedzka waluta w relacji do złotego jest najtańsza od 2009 r. Z kolei na czwartkowym posiedzeniu Banku Anglii dwóch z dziewięciu decydentów zagłosowało za natychmiastową redukcją. Prawdopodobieństwo, że nastąpi ona przy kolejnej okazji, 20 czerwca, poszybowało powyżej 50 proc. Szkodzi to funtowi, najsłabszej z głównych walut w maju, pozostawiając jednocześnie przestrzeń do jego dalszego osłabienia, jeśli napływające z gospodarki dane potwierdzą nieodzowność luzowania w pierwszym półroczu. Już teraz GBP/PLN zdążył spaść poniżej 5,0. - pisze Sawicki.

Ekspert wskazuje również, że Europejski Bank Centralny powinien zmienić za cztery tygodnie stopę depozytową z 4,0 na 3,75 proc., a przynajmniej tego spodziewają się inwestorzy.

- Prognozy Cinkciarz.pl dotyczące EUR/PLN, które w świetle rankingu agencji Bloomberg ponownie okazały się najtrafniejsze na świecie, zakładają stopniowe przesunięcie się środka ciężkości notowań kursu euro do 4,25 zł. Silniejszy pozytywny wpływ niechęci RPP do luzowania powinien ujawnić się jednak, jeśli inwestorzy znów zaczną żyć zbliżaniem się obniżek Fed. Obecnie jednak, po ostatniej serii słabych odczytów z amerykańskiej gospodarki, nadzieje na cięcie w USA przestały pryskać. Dolar po kilkumiesięcznym odbiciu zaczyna tracić moc, USD/PLN cofnął się do 4,0. Szanse na wrześniową obniżkę w USA można obecnie szacować na ok. 50 proc., ale amerykańska waluta powinna zacząć ostrzej tracić dopiero, gdy presja cenowa znów zacznie bezdyskusyjnie przygasać. Według naszego fintechu w drugiej części 2024 r. kurs dolara może spaść do 3,85 zł. - czytamy w komentarzu Sawickiego.

EKG 2024 Andrzej Gantner
QUIZ PRL. Bajki, książki i wiersze z dzieciństwa
Pytanie 1 z 15
Która z bajkowych postaci w drodze do babci została połknięta przez wilka?
QUIZ PRL. Bajki, książki i wiersze z dzieciństwa

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki

Najnowsze