Od 1 marca 2019 najniższa emerytura wyniesie 1100 zł brutto - podobnie jak renta z tytułu całkowitej niezdolności do pracy, renta rodzinna i renta socjalna) oraz 825 zł brutto (w przypadku najniższej renty z tytułu częściowej niezdolności do pracy). Dodatkowo waloryzacja rent i emerytur 2019 ma być rewolucyjna – dla najbiedniejszych wzrost świadczeń wyniesie minimum 70 złotych. Powyżej tej kwoty waloryzacja miała utrzymać się na poziomie 3,26 proc., jednak w lutym 2019 roku okazało się, że będzie niższa.
Ile kosztuje sanatorium, które uzdrowisko w Polsce wybrać? Poradnik kuracjusza
Wzrost świadczeń wyniesie 2,86 proc., co oznacza, że waloryzację procentową otrzymają dopiero emeryci otrzymujący 2500 złotych brutto.
Warto też dodać, że nowy rodzaj waloryzacji rent i emerytur, nazwany kwotowym, dotyczy tylko tych emerytów, którzy mają udokumentowany 20-letni (w przypadku kobiet) i 25-letni (w przypadku mężczyzn) staż pracy, ale nie uzbierali odpowiednich składek. Czyli nowy wskaźnik nie obejmie aż 313 tys. seniorów, którzy dostają groszowe emerytury.
Pojawi się za to program Mama 4 plus, czyli tzw. emerytury matczyne. O takie świadczenia będą mogły ubiegać się osoby, które nie posiadają niezbędnych środków do życia i osiągnęły wiek emerytalny, czyli 60 lat. Skorzystają także te panie, które łączyły wychowanie czwórki pociech z pracą, ale nie uzbierały obowiązkowych 20 lat stażu. ZUS będzie mógł podwyższyć ich groszową emeryturę do wysokości najniższej emerytury. O specjalne świadczenie będzie mógł wystąpić także ojciec, który ma skończone 65 lat i wychował czworo pociech, ale tylko wtedy, gdy matka zmarła lub porzuciła dzieci. Emerytura z programu Mama 4 plus będzie równać się najniższej krajowej emeryturze, czyli od 1 marca 2019 roku wyniesie 1100 złotych brutto.
Wraz z waloryzacją rent i emerytur wzrosną także dodatki do nich, które przysługują niektórym osobom. Na wzrost dodatków mogą liczyć ci, którzy pobierają następujące dodatki:
- Dodatek pielęgnacyjny
- Dodatek pielęgnacyjny dla inwalidy wojennego całkowicie niezdolnego do pracy i samodzielnej egzystencji
- Dodatek kombatancki
- Świadczenie w wysokości dodatku kombatanckiego
- Dodatek kompensacyjny
- Dodatek za tajne nauczanie
- Dodatek weterana poszkodowanego
- Świadczenie pieniężne dla byłych żołnierzy zastępczej służby wojskowej przymusowo zatrudnianym w kopalniach węgla,kamieniołomach, zakładach rud uranu i batalionach budowlanych
- Świadczenie pieniężne dla osób deportowanych do pracy przymusowej oraz osadzonych w obozach pracy przez III Rzeszę i ZSRR
- Świadczenie pieniężne dla osób będących cywilnymi niewidomymi ofiarami działań wojennych