W Polsce statystycznie na tysiąc mieszkańców przypada 2,4 lekarza. Lekarze cudzoziemcy (w 2017 roku było 1137 lekarzy obcokrajowców), którzy podejmują pracę w Polsce (największa grupę stanowią Ukraińcy) nie są w stanie uzupełnić braków kadrowych w placówkach medycznych. A wszystko wskazuje na to, że bezie jeszcze gorzej, bo wisi nad nami widmo masowej rezygnacji z pracy lekarzy seniorów. Starsi lekarze mogą zrezygnować z pracy, m.in. przez wprowadzenie i rozwój systemów elektronicznych w placówkach służby zdrowia (np. e-recepty, e-zwolnienia).
Jak podaje „Dziennik Gazeta Prawna” odsetek najstarszych medyków w Polsce rośnie: w 2010 r. co dziesiąty mógł odejść na emeryturę, w 2017 r. takich lekarzy było już 17 proc. Średnia wieku naszych medyków wynosi 52 lata, dla specjalistów to 54 lata. Dla porównania 10 lat temu było to 49 lat. Większość pracowników (aż 70 proc.) to kobiety, które wcześniej mogą odchodzić na emerytury niż panowie.
Na razie są małe szanse na załatanie dziury pokoleniowej wśród medyków. W ostatnich latach znacznie spadła liczba lekarzy w średnim wieku (tych między 35. a 44. rokiem życia), zaś rosła w starszych grupach. Z aktualnych danych wynika, że aż 33 tys. lekarzy przekroczyło 65. rok życia.
Źródło: "Dziennik Gazeta Prawna"