14. emerytura a dodatek pielęgnacyjny. Czy dodatkowe świadczenia zmniejszają wysokość czternastki?

i

Autor: pexels,pixabay

Emerytury i renty

Ważne zmiany w świadczeniu dla seniorów. Wkrótce zapadnie ważna decyzja rządu

2024-08-05 16:43

Dodatkowa emerytura dla każdego, kto ukończył 100 lat. Do tej pory świadczenie było rodzajem uznanego zwyczaju jednak bez podstawy prawnej. Obecnie, rząd chciałbym wszystkiemu nadać rangę ustawową. Tradycja sięga lat ’70.

Świadczenie dla każdego, kto ukończył 100 lat. Konieczność uregulowania prawnego

- Konstytucja z jednej strony wskazuje wyraźnie, że zarządzenia Prezesa Rady Ministrów i ministrów mają charakter wewnętrzny i obowiązują tylko jednostki organizacyjne podległe organowi wydającemu te akty (art. 93 ust. 1 Konstytucji), z drugiej natomiast – że nie mogą one stanowić podstawy decyzji wobec obywateli (art. 93 ust. 2 Konstytucji). W rezultacie aktualnie istnieje istotna potrzeba, by prawo do świadczenia honorowego jako przysługujące jednostce prawo do świadczenia z zabezpieczenia społecznego, o którym rozstrzyga organ władzy publicznej, było wprost (…) uregulowane w ustawie – to fragment uzasadnienia projektu ustawy na stronie gov.pl.

Na dzień dzisiejszy podstawą świadczenia honorowego jest akt prawa wewnętrznego z czasów PRL, autorstwa prezesa rady ministrów z 1972 r.

Jaka wysokość świadczenia honorowego za ukończenie 100 lat

Na wtorkowym posiedzeniu rządu ministrowie zajmą się także przygotowanym przez Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki projektem ustawy o świadczeniu honorowym dla osób, które ukończyły 100 lat. Projekt ma zastąpić obecny - pozaustawowy - mechanizm przyznawania honorowego świadczenia dla 100-latków.

Zgodnie z projektem prawo do świadczenia przysługiwać będzie na dotychczasowych zasadach polskim obywatelom, niezależnie od pobierania przez nich emerytury lub renty. Świadczenie miałoby być wypłacane z urzędu. W przypadku osób, które nie mają prawa do świadczeń emerytalno-rentowych, prawo do świadczenia honorowego przyznawane byłoby na wniosek.

Podobnie jak do tej pory, świadczenie ma mieć stałą wysokość, odpowiadającą wysokości kwoty bazowej obowiązującej w dniu ukończenia 100 lat przez daną osobę (kwota ustalana jest corocznie i obecnie wynosi 6 246,13 zł brutto miesięcznie). Nie byłoby ono waloryzowane.

QUIZ Gospodynie domowe w PRL. Czy w Polsce Ludowej dałabyś radę zrobić coś z niczego?
Pytanie 1 z 14
Żyjesz w PRL-u. W sklepie zabrakło majonezu, a jutro wesele. Co robisz?
QUIZ PRL. Gospodynie domowe w PRL-u

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki

Nasi Partnerzy polecają
Najnowsze