ZUS: Polski Ład doprowadza do zubożenia dużej części polskiego społeczeństwa

i

Autor: SHUTTERSTOCK ZUS: Polski Ład doprowadza do zubożenia dużej części polskiego społeczeństwa

Ważne zmiany w systemie ZUS! Wszystko przez Polski Ład

2022-02-01 10:11

Jak podał Zakład Ubezpieczeń Społecznych, w najnowszej wersji (10.02.002) programu Płatnik. Zmieniona zostanie metryka 234, która rozwiąże problemy pojawiające się w pakiecie 233. Aktualizacja związana jest ze zmianami prawnymi, które wprowadził pakiet ustaw Polski Ład. W efekcie zmieniły się druki ZUS DRA i RCA.

ZUS poinformował o aktualizacji programu Płatnik

Aktualizacja funkcjonuje od 31 stycznia, pliki z nową metryką pobiorą się automatycznie. ZUS ostrzegł, że po pobraniu aktualizacji systemu Płatnik, baza danych będzie wymagała konwersji. W tym celu pojawi się odpowiednik komunikat, podczas którego zostanie uruchomiony proces tworzenia kopii zapasowej bazy i konwertowania jej struktury. W kolejnym oknie należy kliknąć przycisk Połącz.

ZOBACZ ZUS podał nowe dane o emeryturach dzisiejszych 35 latków. Dramat

EKG 2021: Gertruda Uścińska. Prezes ZUS wprost: Czy będziemy harować do śmierci?

Przed wykonaniem powyższych czynności ZUS radzi zabezpieczyć bazę danych przed usunięciem. Należy się również upewnić, czy znane jest hasło do bazy i jej lokalizacja. W przypadku pracy wielostanowiskowej, pozostali użytkownicy systemu nie powinni w trakcie konwersji pracować nad daną bazą.

Po ponownym uruchomieniu programu Płatnik może pojawić się komunikat "wersja bazy danych jest niezgodna z aktualną wersją programu" bądź "nie udało się nawiązać połączenia z bazą danych. Skontaktuj się z administratorem programu". W takich wypadkach należy sprawdzić na jakie konto wykonano logowanie do programu Płatnik. Uprawnienia do wykonania konwersji bazy danych ma jedynie administrator, dlatego logując się do programu, trzeba mieć jego uprawnienia.

Zmiany w systemie ZUS Płatnik

W metryce 233 rozszerzono zakres pól na dokumentach rozliczeniowych ZUS DRA i ZUS RCA o nowe bloki. Blok XI na DRA oraz III.E na RCA dotyczące formy opodatkowania obowiązującej w danym miesiącu oraz przychodu i dochodu z działalności gospodarczej do wyliczenia składki miesięcznej na ubezpieczenie zdrowotne. Blok XII na DRA oraz III.F na RCA, czyli roczne rozliczenie składki na ubezpieczenie zdrowotne przy rozliczaniu się ryczałtem od przychodów ewidencjonalnych.

Ponadto od stycznia 2022 roku przestaje obowiązywać dokument ZUS RZA, a będą konwertowane do ZUS RCA. Powyższe zmiany związane są w związku z przepisami Polskiego Ładu.

Sonda
Korzystasz z systemu ZUS Płatnik?
Nasi Partnerzy polecają

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

Najnowsze

Tekst sponsorowany