Przy droższym długu o kredyt jest po prostu trudniej.

i

Autor: SHUTTERSTOCK Przy droższym długu o kredyt jest po prostu trudniej.

Kredyty hipoteczne

WIBOR rośnie. Nadchodzą kolejne kosmiczne podwyżki rat kredytów!

2022-11-03 12:29

Stawki WIBOR dalej rosną. Oznacza to, że osoby, których rata będzie aktualizowana w najbliższych dniach, mogą zobaczyć wzrosty miesięcznych opłat. Dla porównania wartość WIBOR-u 3M jest o 7,42 proc. wyższa niż trzy miesiące temu (7,53 proc. względem 7,01 proc.), a WIBOR-u 6M aż o ponad 22 proc. wyższa niż sześć miesięcy temu (7,74 proc. względem 6,34 proc.). Oznacza to, że kredytobiorca, który będzie miał aktualizowaną wysokość raty w najbliższych dniach może się spodziewać jej wzrostu- informuje TVN24.

Stopy procentowe bez zmian, a raty kredytów i tak rosną. WIBOR ze wzrostem przez prognozy

Pomimo, że w październiku RPP nie zdecydowała się na zmianę stóp procentowych to i tak raty rosną. Dlaczego? Jak przypomina portal, stawki WIBOR 3M i 6M zawierają w sobie prawdopodobne podwyżki lub obniżki stóp procentowych, które mogą się pojawić w najbliższych trzech lub sześciu miesiącach. 

-Osoby, które w najbliższym czasie będą miały aktualizację oprocentowania kredytu hipotecznego, muszą przygotować się na znaczący wzrost raty - ostrzega Jarosław Sadowski, główny analityk Expandera. Taka aktualizacja zwykle odbywa się co trzy miesiące dla kredytów z oprocentowaniem opartym na WIBOR 3M lub co sześć miesięcy dla WIBOR 6M.

- Przy poprzedniej WIBOR 3M wynosił 7 proc. W rezultacie rata kredytu na 300 000 zł na 25 lat, udzielonego w lipcu 2021 r. wzrośnie z 2 530 zł (w ostatnich 3 miesiącach) do 2 598 zł - stwierdza Sadowski i dodaje, że dla porównania w początkowym okresie spłaty, czyli jeszcze przed podwyżkami stóp procentowych, "rata wynosiła tylko 1 334 zł".

Już wkrótce WIBOR będzie zastąpiony nowym indeksem WIRON.

Czym jest indeks WIRON, który ma zastąpić WIBOR?

Nowy indeks transakcyjny będzie opracowywany na podstawie transakcji depozytowych zawieranych przez podmioty przekazujące dane z instytucjami finansowymi oraz z dużymi przedsiębiorstwami. Wskaźnik ma okazać się korzystny dla kredytobiorców z uwagi na cykle obowiązywania. Dziś oprocentowanie rat kredytów reguluje się w zależności od wybranego WIBOR-u, na okresy np. trzech lub sześciu miesięcy. Tymczasem WIRON ma być wskaźnikiem jednodniowym. Kredytobiorca pozna zatem ostateczną wysokość raty w dniu spłaty.

Pieniądze to nie wszystko. Piotr Mazurek
Sonda
Czy uważasz, że społeczeństwo skazane jest na życie na kredyt hipoteczny?
Nasi Partnerzy polecają
Najnowsze