giełda

i

Autor: SHUTTERSTOCK

Reforma stawki WIBOR

Nowe obligacje bez WIBOR. Wskaźnik już odchodzi do lamusa

2022-07-29 12:12

Wskaźnik WIBOR zostanie zlikwidowany we wszystkich obszarach finansowych. Jak wynika z nieoficjalnych informacji opublikowanych przez Strefę Inwestorów, w miejsce wyeliminowanego wskaźnika miałby wejść jeden z transakcyjnych indeksów - WIRF lub WIRD - obliczane przez GPW Benchmark.

Reforma stawki WIBOR

Już od dawna pojawiają się głosy dotyczące planów reformy stawki WIBOR. Rząd w ramach wparcia dla kredytobiorców wyszedł z propozycją zmiany WIBOR na nową stawkę POLONIA. Rządzącym zależy, aby tę zmianę wprowadzić jak najszybciej - mowa o początku 2023 roku. Piotr Patkowski, wiceminister finansów podkreślał pod koniec czerwca, że aktualnie trwają rozmowy jak miałaby wyglądać reforma.

"Pamiętajmy też, że WIBOR nie jest wskaźnikiem stosowanym tylko do umów kredytowych, ale też do obligacji, czy szeregu instrumentów pochodnych, więc tutaj też musimy wykazać się bardzo dużą ostrożnością, żeby sektor i rynki finansowe przyjęły to ze spokojem. Być może stosowane tu będą pewne kwestie, które pozwolą na jakiś okres przejściowy" - powiedział w czerwcu Patkowski.

Pieniądze to nie wszystko Antoni Kolek

Likwidacja WIBOR-u. Co go zastąpi?

Jak nieoficjalnie dowiedział się portal Strefa Inwestorów, w planach jest całkowita likwidacja WIBOR-u (zarówno w przypadku oprocentowania kredytów hipotecznych, obligacji korporacyjnych i pozostałych produktów inwestycyjnych).

Wskaźnik WIBOR miałby zostać zastąpiony przez WIRD (Warszawski Indeks Rynku Depozytowego) lub WIRF (Warszawski Indeks Rynku Finansowego) od GPW Benchmark. Za indeksem WIRD opowiada się rząd oraz przedstawiciele giełdy - wynika z nieoficjalnych informacji. Sektor bankowy popiera WIRF. WIRD dotyczy transakcji z instytucjami finansowymi oraz dużymi przedsiębiorstwami. WIRF to jedynie instytucje finansowe.

Wskaźnik POLONIA jako pomysł rezerwowy

Przy okazji wprowadzania wakacji kredytowych oraz zwiększania pomocy finansowej z Funduszu Wsparcia Kredytobiorców pojawiła się propozycja stawki o nazwie POLONIA.

Jacek Jastrzębski, szef Komisji Nadzoru Finansowego (KNF) informował, że stawkę POLONIA należy traktować jako pomysł rezerwowy. "Zastąpienie wskaźnika WIBOR stawką POLONIA nie jest wariantem bazowym, to jest tzw. backstop, gdyby nie doszło do wypracowania wskaźnika overnight przez GPW Benchmark" – komentował Jacek Jastrzębski.

Czym jest WIBOR?

Warsaw Interbank Offer Rate (WIBOR) to stopa procentowa, po której banki udzielają pożyczek innym bankom. Również firmy, które oferują obligacje korporacyjne opierają oprocentowanie papierów dłużnych o aktualny wskaźnik WIBOR. Wyróżniamy jeszcze WIBID - czyli roczną stopę procentową, płaconą przez banki innym instytucjom finansowym za środki przyjęte w depozyt. Aktualnie notowania wskaźnika WIBID są niżej w porównaniu do WIBOR - czytamy na portalu Strefa Inwestorów.

Wśród pomysłów związanych z reformą stawki WIBOR pojawiają się kwestie chęci pomocy kredytobiorcom (którzy ze względu na zmienne oprocentowanie kredytów borykają się z podwyżkami rat). Zarówno sektor bankowy jak i rynek kapitałowy powinny być przygotowane na zmianę wskaźnika WIBOR.

Szef Polskiego Funduszu Rozwoju komentuje plany

Paweł Borys, szef Polskiego Funduszu Rozwoju uważa, że wprowadzenie tej zmiany na początku 2023 roku nie pociągnie za sobą negatywnych konsekwencji, potrzeba jedynie kilkumiesięcznego okresu przygotowania - informuje Strefa Inwestorów.

"Nie zgadzam się, że wprowadzenie nowych wskaźników referencyjnych w Polsce przebiega zbyt szybko, skoro dużo bardziej złożone rynki jak USA czy Szwajcaria już tę reformę przeszły. Wszyscy mieli wystarczająco dużo czasu i mam wrażenie, że pewna praca została wykonana, ale ostateczne decyzje wdrożeniowe były wstrzymywane. 7 miesięcy to wciąż wystarczający okres, żeby się dobrze przygotować" – powiedział Paweł Borys.

Prace nad reformą WIBOR-u trwają.

Sonda
Czy obligacje skarbowe to dobry sposób na oszczędzanie?
Najnowsze