Jan Sarnowski - Podsekretarz Stanu, Pełnomocnik ds. współpracy międzynarodowej w zakresie VAT

i

Autor: GOV.PL Jan Sarnowski - Podsekretarz Stanu, Pełnomocnik ds. współpracy międzynarodowej w zakresie VAT

Wiceminister finansów Jan Sarnowski odwołany ze stanowiska. Kara za Polski Ład?

2022-02-11 15:09

Premier Mateusz Morawiecki odwołał wiceministra finansów Jana Sarnowskiego. Minister Sarnowski odpowiadał za reformy podatkowe wprowadzone w ramach Polskiego Ładu. To już druga dymisja w rządzie Prawa i Sprawiedliwości w ostatnich dniach. Wcześniej ze stanowiskiem pożegnał się szef resortu finansów Tadeusz Kościński.

Jan Sarnowski zdymisjonowany

Premier Morawiecki odwołał ze stanowiska wiceministra Jana Sarnowskiego, który odpowiadał m.in. tegoroczne reformy podatkowe, wprowadzone w ramach Polskiego Ładu. - Premier Mateusz Morawiecki, który pełni obecnie funkcję szefa MF, odwołał wiceministra finansów Jana Sarnowskiego - poinformował PAP rzecznik rządu Piotr Müller. Dymisja ma związek z błędami we wdrażaniu zmian podatkowych.

Jak prognozuje Interia, która podała informację, kolejne dymisje nie są wykluczone. Wcześniej dymisję złożył minister finansów Tadeusz Kościński. Jako kolejne nazwisko do dymisji media podają Piotra Patkowskiego.

Express Biedrzyckiej - Krzysztof Gawkowski: Polski Ład to drogi bajzel. To pierwszy rząd, który obniża wynagrodzenia

1 stycznia 2022 r. weszła w życie podatkowa część Polskiego Ładu. Jedną z najważniejszych zmian, jakie wprowadza program w podatkach, jest podniesienie kwoty wolnej do 30 tys. zł oraz progu dochodowego do 120 tys. zł. Jednocześnie znikła ulga umożliwiająca odliczanie od podatku części (7,75 proc.) składki zdrowotnej, wynoszącej 9 proc. Ma to zrekompensować tzw. ulga dla klasy średniej, czyli osób zarabiających miesięcznie od 5 tys. 701 zł do o 12 800 zł.

Na początku stycznia media informowały jednak o szeregu grup zawodowych i społecznych, które po 1 stycznia otrzymały wyraźnie niższe wypłaty (m.in. niektórzy nauczyciele, funkcjonariusze służb mundurowych, emeryci). Przedstawiciele rządu zapowiedzieli zmiany w podatkowej części Polskiego Ładu.

Sonda
Czy Polski Ład póki co się sprawdza?
Najnowsze