Mateusz Morawiecki

i

Autor: Tomasz Radzik Mateusz Morawiecki

Wicepremier Morawiecki komentuje aferę „Paradise Papers”

2017-11-06 15:56

Śledztwo dziennikarskie przeprowadzone przez dziennikarzy z 96 redakcji z 67 krajów „Paradise Papers" wykazało, że wśród setek nazwisk, które umieszczały swoje majątki w rajach podatkowych, znalazła się m.in. królowa Elżbieta II, prezydent Kolumbii Juan Manuel Santos, piosenkarz Bono czy Madonna. To dopiero początek długiej listy popularnych nazwisk.

Kilkanaście miesięcy po ujawieniu poufnych dokumentów z których wynikało, że setki osób ukrywały swoje biznesy w raju podatkowym - w Panamie, po "Panama Papers" przyszedł czas na "Paradise Papers". Z dziennikarskiego śledztwa, którego wyniki poznaliśmy w niedzielę wieczorem można dowiedzieć się, że swój majątek w raju podatkowym ulokowała m.in. brytyjska królowa Elżbieta II, Madonna czy Bono.

Zobacz także: Skandal "Paradise Papers". Królowa Elżbieta II, Bono i ludzie Trumpa ukrywali pieniądze w rajach podatkowych?


Wicepremier Mateusz Morawiecki, minister rozwoju i finansów skomentował skandaliczny fakt ukrywania majątków przez znane osoby: – Komisja Europejska, Parlament Europejski i Rada Unii Europejskiej powinny niezwłocznie zająć się tematem „Paradise Papers", gdyż mówimy najpewniej o miliardach niezapłaconych podatków, które uszczupliły budżety państw członkowskich – stwierdził wicepremier.

Według niego „raje podatkowe to niezbudowane szpitale i drogi w Polsce, we Włoszech, na Słowacji czy w Hiszpanii, a raje dla nielicznych to spadek poziomu życia dla 99 procent społeczeństw": - Problem rajów podatkowych da się rozwiązać tylko na globalnym poziomie. Konieczna jest nowa umowa w tej sprawie.

Sprawdź również: Thomas Hilfiger sprzedaje luksusową rezydencję w Nowym Jorku. Zobacz, jak mieszkał [GALERIA]

Według wicepremiera Morawieckiego „Paradise Papers" pokazuje skalę problemu „uwikłania globalnej elity w ukrywanie swoich majątków przed narodowymi organami podatkowymi", a zjawisko będzie trwać tak długo, jak „ludzie korporacji i z pierwszych stron gazet będą w to uwikłani". – Lux Leaks i „Panama Papers" było przełomem, ale „Paradise Papers" może okazać się wstrząsem sejsmicznym, po którym globalna percepcja rajów podatkowych zmieni się na zawsze – stwierdził wicepremier, minister rozwoju i finansów.

Polecamy też: Złożono 2,5 miliona wniosków o 500 plus

 

Źródło: tvp.info/PAP

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki

Najnowsze