Sposób na elektryczną niezależność

Widmo blackoutu - jak najlepiej dobrać agregat prądotwórczy?

2022-09-11 16:01

Agregat prądotwórczy to niezawodny sposób na brak prądu w domu. W ostatnich miesiącach wiele osób obawia się widma blackoutu, czyli przerw w dostawach prądu. Agregaty prądotwórcze to urządzenia, które są źródłem zasilania energią elektryczną z możliwym bardzo długim czasem podtrzymania - nawet do kilku dni. Jak dobierać agregaty prądotwórcze?

Główne źródło zasilania

Agregaty prądotwórcze to urządzenia, które zapewniają dostarczenie energii narzędziom i urządzeniom w przypadku przerw w dostawie prądu z sieci. Urządzenia mogą być stosowane również jako główne źródło zasilania obiektu zamiast sieci elektroenergetycznej. Rozruch agregatu prądotwórczego trwa zwykle od kilku do kilkunastu sekund. 

Agregat prądotwórczy może również stanowić główne źródło zasilania obiektu zamiast sieci elektroenergetycznej. Agregaty prądotwórcze produkowane są w bardzo szerokim zakresie mocy znamionowych, od kilku kW do kilku MW. Kupując agregat, warto zwrócić uwagę na to, czy ma system AVR zapewniający stabilność napięcia.

Forum w Karpaczu 2022: Aleksandra Wilk

O czym należy pamiętać

Ustawiając agregat w pomieszczeniu, trzeba zapewnić mu odpowiednie warunki w postaci powierzchni minimalnej 200 cm2 dla wlotu i wylotu. Dodatkowo w sąsiedztwie nie powinny znajdować się urządzenia i substancje łatwopalne. Wiele agregatów ma zabezpieczenia przeciwprzepięciowe, co zwiększa bezpieczeństwo użytkowania. 

Agregaty to generatory prądu zasilane benzyną, olejem napędowym lub gazem i zazwyczaj zawierają dwa gniazdka elektryczne. Ponieważ silniki spalinowe emitują spaliny, agregaty powinny pracować na zewnątrz budynku. Uciążliwe w przypadku modeli o konstrukcji ramowej jest to, że pracują bardzo głośno - wytwarzają nawet 90 dB.

Sonda
Czy obawiasz się wysokich cen prądu?
Najnowsze