Lekarz

i

Autor: Pixabay

Więcej pieniędzy z ZUS za pobyt w szpitalu

2021-08-26 11:38

Od 1 stycznia 2022 roku wejdą w życie ważne zmiany w ubezpieczeniach społecznych. Wiele z nich okaże się istotnych dla pracowników i wysokości ich zasiłków chorobowych. Lista zmian, które dotyczyć będą ubezpieczeń społecznych, jest długa, ale tymi najbardziej istotnymi z punktu widzenia pracownika wydają się być podwyższenie zasiłku chorobowego za czas pobytu w szpitalu oraz skrócenie okresu pobierania zasiłku po odejściu z pracy. Oto, jakie zmiany dotyczące ubezpieczeń społecznych wejdą w życie wraz z nowym rokiem.

Ważne zmiany w zakresie ubezpieczeń społecznych czekają pracowników oraz pracodawców po nowelizacji ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych oraz niektórych innych. Jak czytamy na portalu bankier.pl w ustawie dokonano wielu istotnych zmian a ich celem było m.in. wprowadzenie jednolitych rozwiązań w zakresie przyznawania i wypłaty świadczeń oraz, szerzej, uporządkowanie i racjonalizacja systemu ubezpieczeń społecznych. Bankier.pl przedstawił całą listę ważnych zmian. Dwie z nich w sposób szczególny dotyczyć będą pracowników oraz zwolnień chorobowych. Pierwsza dotyczy pracowników, którzy przebywają w szpitalach. Dotąd za czas pobytu w szpitalu pracownikowi przysługiwało wynagrodzenie w wysokości 70 proc. podstawy wymiaru zasiłku. Nie dotyczy to okresu, za który pracownik zachowuje prawo do wynagrodzenia chorobowego oraz gdy jest w ciąży. Wraz w wejściem w życie nowych przepisów, czyli od 1 stycznia 2022 roku, zasiłek chorobowy przysługujący pracownikowi za dni jego pobytu w szpitalu będzie wyższy i wyniesie 80 proc. podstawy wymiaru zasiłku.

WAŻNE! Wzmożone kontrole ZUS osób na zwolnieniach lekarskich!

Druga istotna zmiana dotyczyć będzie czasu przez który pracownik po ustaniu zatrudnienia będzie miał prawo do pobierania zasiłku chorobowego. Teraz zasiłek chorobowy przysługuje przez okres trwania niezdolności do pracy z powodu choroby (lub niemożności wykonywania pracy z przyczyn określonych w art. 6 ust. 2) nie dłużej niż przez 182 dni. A w przypadku niezdolności do pracy spowodowanej gruźlicą lub w czasie ciąży nie dłużej niż przez 270 dni. Po zmianach zostanie znacząco skrócony, bo do zaledwie 91 dni. Nie dotyczy to niezdolności do pracy, o której mowa w art. 11 ust. 2 pkt 2, oraz spowodowanej gruźlicą lub występującej w trakcie ciąży.

Express Biedrzyckiej - Radosław Sikorski: Uchodźcy na granicy to sprawa Białorusi
Nasi Partnerzy polecają

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

Najnowsze