Roman Giertych

i

Autor: ADAM JANKOWSKI/REPORTER/EAST NEWS Roman Giertych

Wielka afera biznesowa. Roman Giertych zatrzymany. Co dalej z aresztowaniem Leszka Czarneckiego?

2020-10-15 15:12

Roman Giertych został zatrzymany przez CBA, taką informację podała jego córka Maria za pośrednictwem Twittera. Jak napisała trwa obecnie przeszukanie ich domu. Zatrzymania dotyczą sprawy związanej z działaniami na rzecz szkody spółki giełdowej na kwotę 90 mln złotych. Zatrzymano również biznesmena Ryszarda K.

- W dniu dzisiejszym CBA zatrzymało Romana Giertycha, mojego tatę. Trwa przeszukanie naszego domu. Będę podawać dalsze informacje. Z wyrazami szacunku, Maria Giertych" - napisała na Twitterze córka adwokata.

Roman Giertych to jedna z bardziej barwnych postaci na polskiej scenie politycznej. Obecnie nie jest związany już z polityką, ale cały czas jest wokół niej blisko. Jest pełnomocnikiem Leszka Czarneckiego, czyli właściciela Idea Banku podejrzanego w śledztwie afery GetBack. W piątek, 16 października sąd miał rozpoznać wniosek prokuratury o aresztowanie przebywającego za granicą Czarneckiego, co z kolei umożliwiłby wydanie za Czarneckim Europejskiego Nakazu Aresztowania.

Zobacz także: Emilewicz rozdała 6 mln złotych W JEDEN dzień! Kto dostał pieniądze od byłej wicepremier?

W 1989 roku Roman Giertych utworzył Młodzież Wszechpolską, która miała nawiązywać do przedwojennego Związku Akademickiego Młodzież Wszechpolska. Giertych był także członkiem Stronnictwa Narodowo-Demokratycznego i Stronnictwa Narodowego, którego działacze w 2001 tworzyli Ligę Polskich Rodzin. W 2001 roku otrzymał mandat posła z listy LPR, a w marciu 2006 został wybrany przewodniczącym partii. Również w maju 2006 roku został wicepremierem i ministrem edukacji narodowej w rządach Kazimierza Marcinkiewicza i Jarosława Kaczyńskiego.

Sprawdź też: Kolejny cios w przedsiębiorców? Nowy podatek coraz bliżej

W 2007 roku Giertych podczas nieformalnego spotkania ministrów edukacji krajów UE zaproponował powstanie Wielkiej Karty Praw Narodów, które miałaby zawierać między innymi zakaz przeprowadzania aborcji w państwach członkowskich oraz "propagandy homoseksualnej". Po odejściu z polityki skupił się na karierze prawniczej, był między innymi pełnomocnikiem Radosława Sikorskiego w sprawie obraźliwych komentarzy w internecie oraz reprezentował Donalda Tuska w sprawie Amber Gold.

Nowa wystawa poświęcona sztuce Szymona Czechowicza w Muzeum Narodowym w Krakowie
Najnowsze