Wielka draka o piwo bezalkoholowe w Lidlu. Nie każdy je kupi

2020-08-11 11:45 Karolina Januszek
Lidl sklep
Autor: Shutterstock Lidl sklep

Rynek piw bezalkoholowych zyskuje na znaczeniu, z roku na rok ich sprzedaż rosnie, a coraz więcej browarów decyduje się na wprowadzenie trunku bez procentów. Gorzej jest w przypadku przepisów określających, kto może takowe piwo zakupić. Lidl konsekwentnie odmawia sprzedaży takiej napojów osobom niepełnoletni, a z kolei UOKiK ostrzega, że takie postępowanie może być wykroczeniem.

Dla większości osób pojęcie „dziecko z piwem” jest nie do pomyślenia. Jednak, co w przypadku piw bezalkoholowych? Sklepy za bardzo nie wiedzą jak reagować w tym przypadku, Lidl konsekwentnie odmawia sprzedaży tego trunku osobom niepełnoletnim. Sieć powołuje się na stanowisko Państwowej Agencji Rozwiązywania Problemów Alkoholowych, z drugiej strony UOKiK ostrzega, że takie praktyki mogą być wykroczeniem.

Zobacz również: Mielonka turystyczna, bimber i oranżada. Ile kosztowały wakacje w PRL?

Państwowa Agencja Rozwiązywania Problemów Alkoholowych wskazuje, że podawanie dzieciom napojów bezalkoholowych, takich jak piwa czy szampany może prowadzić do wyrobienia negatywnych nawyków, a w konsekwencji nawet do alkoholizmu. Agencja zwraca jednak uwagę, że w myśl obowiązujących przepisów piwo bezalkoholowe nie jest traktowane jako alkohol dlatego też nie ma prawnych wskazań do ograniczenia jego sprzedaży.

Czytaj także: Przeciętne wynagrodzenie Polaków SPADŁO o 6 procent! Winę ponosi pandemia

Jak przyznała w rozmowie z serwisem finanse.wp.pl Małgorzata Cieloch, rzecznik prasowy UOKIK docierają w tej sprawie skargi od niezadowolonych klientów, a sam Urząd znalazł się poniekąd w kropce. Z jednej strony musi rozstrzygnąć czy ważniejsze jest dobro młodzieży czy swoboda obywatelska. Jeżeli uchwalone przez dany sklep ograniczenia i zasady dotyczące sprzedaży łamią prawo, bo wpływają na swobodę obywatelską lub dostęp do towarów czy usług, kwalifikują się jako wykroczenie.

Projekt Caritas "Czas na młodzież" w Siedlcach

Rozwijamy nasz serwis dzięki wyświetlaniu reklam.

Blokując reklamy, nie pozwalasz nam tworzyć wartościowych treści.

Wyłącz AdBlock i odśwież stronę.

Najnowsze